(Beta) – Bivši britanski premijer Boris Džonson vratio se danas u London sa odmora podstičući nagađanja o njegovoj mogućoj kandidaturi za britanskog premijera, posle ostavke njegove naslednice Liz Tras posle samo 44 dana na vlasti.
Posle ostavke Tras tri imena su se pojavila u igri za mogućeg novog šefa vladajuće konzervativne stranke koji automatski postaje premijer – aktuelne ministarke za odnose sa parlamentom Peni Mordant, koja je juče zvanično objavila svoju kandidaturu, Rišija Sunaka, bivšeg ministra finansija koji je izgubio od Tras u trci da zameni Džonsona, i bivšeg britanskog premijera Borisa Džonsona koji je podneo ostavku u julu posle niza skandala.
Džonsonova borba sa Sunakom dominira danas na naslovnim stranama novina.
Televizija Skaj njuz prikazala je avion Britiš Ervejza sa Džonsonom u njemu kako sleće na londonski aerodrom Getvik u povratku sa Kariba.
Sinoć je jedan Džonsonov saveznik u parlamentu rekao da je razgovarao sa njim i da je Džonson navodno rekao da je „spreman“.
Međutim, bivši premijer koji je napustio parlament 20. jula rečima „Asta la vista bejbi“, još nije zvanično objavio kandidaturu za šefa partije.
Ni Sunak još nije zvanično objavio da je u trci. On je vrlo diskretan od kada ga je početkom septembra pobedila Liz Tras na unutarpartijskom izboru za premijera posle ostavke Džonsona.
Kandidati moraju da dobiju podršku najmanje 100 od ukupno 375 konzervativnih poslanika u Parlamentu, što znači da može da bude samo tri kandidata.
Kandidati imaju do ponedeljka u 14 časova da prikupe te podrške.
Prvo će glasati poslanici, a kada ostane dva kandidata, 170.000 članova partije će izabrati pobednika u onlajn glasanju 28. oktobra.
Ukoliko bude samo jedan kandidat on će automatski postati novi šef partije i premijer početkom nedelje.
Prema sajtu Gido Foks, koji prati kako se odvija trka, Riši Sunak je jutros imao podršku 107 poslanika, iza Borisa Džonsona sa 71 i Peni Mordant sa 25.
Sunakovi saveznici jutros vode kampanju i sveprisutni su u medijima.
Međutim Boris Džonson i dalje može da računa na solidnu podršku, ocenjuje Frans pres.
Džonson je izbačen posle niza skandala vezanih za etiku pre samo tri meseca ali se vratio sa odmora u Dominikanskoj Republici samo nekoliko dana posle dramatične ostavke njegove naslednice Liz Tras.
Povratak Džonsona predstavljao bi zapanjujući oporavak za osobu koja je primorana da napusti položaja posle skandala. Protivnici kažu da bi davanje još jedne šanse Džonsonu samo dovelo do novih kontroverzi i razočaranja.
Neizvesnost oko vođstva u Britaniji dolazi u vreme slabog ekonomskog rasta kada se milioni bore sa višom cenom pozajmica i rastućim cenama hrane, goriva i drugih osnovnih proiuvoda. Rastući talas štrajkova radnika na železnici, pošti, advokata i drugih pokazao je rastuće nezadovoljstvo dok zemlji preti recesija.