Godišnjica smrti Mahse Amini, mlade žene koja je izgubila život u pritvoru „moralne policije“ zbog navodnog kršenja nošenja obavezne islamske odeće, predstavlja duboku ranu za Iran i podseća nas na složenu političku situaciju u toj zemlji. Ovaj tragičan događaj, koji se dogodio 16. septembra 2022. godine, postao je okidač za talas masovnih antivladinih protesta širom Irana, a često se ističe i kao najznačajniji izazov iranskim vlastima u poslednjim decenijama.
Mahsa Amini, koja je imala svega 22 godine kada je uhapšena, optužena je za kršenje propisa o nosenju obavezne islamske odeće. Njena smrt duboko je potresla mnoge u Iranu, ali i širom sveta. Nakon njene smrti, građani Irana su se okupljali u dugotrajnim, masovnim protestima protiv protiv vlasti, izražavajući nezadovoljstvo prema sistemu i politici. Ovi protesti su se brzo proširili i postali su najveći izraz nezadovoljstva građana prema iranskim vlastima u poslednjim decenijama, piše Gardijan.
Očekuje se da će se obeležavanje godišnjice smrti Mahse Amini odvijati pod pojačanim nadzorom sigurnosnih snaga širom Irana, posebno u njenom rodnom mestu u iranskoj zapadnoj provinciji Kurdistana. Aktivisti za ljudska prava izveštavaju o „velikom prisustvu sigurnosnih snaga“, dok građani izražavaju svoje nezadovoljstvo kroz antivladine slogane.
Tokom protesta – koji su usledili nakon Mahsine smrti – više od 500 ljudi, uključujući i 71 maloletnika, izgubilo je život, stotine su povređene, a hiljade su uhapšene. Pokreti za očuvanje ljudskih prava tvrde da su iranske vlasti koristile silu kako bi ugušile proteste, a izveštaji sugerišu da je i nekoliko pripadnika sigurnosnih snaga izgubilo život u nemirima koji su usledili.
Iranske vlasti su optužile neprijateljske medije za podsticanje „nemira“ tokom protesta, a sedmorica muškaraca je pogubljena nakon što su osuđeni, kako piše Gardijan, „u slučajevima povezanim sa protestima“.
Očigledan je i rastući pritisak na novinare i aktiviste za ljudska prava u Iranu. Dva novinara koji su najviše izveštavali o slučaju Mahse Amini u zatvoru su već skoro godinu dana.
Ovo dešavanje takođe ukazuje na političku klimu u Iranu, gde se još uvek suočavaju sa izazovom izražavanja slobode i prava žena u društvu. Iako se neke žene i dalje usuđuju da šetaju ulicama bez hidžaba, pretežno u bogatim i tradicionalno liberalnim delovima severnog Tehrana, konzervativni parlament trenutno razmatra zakon koji bi uveo strože kazne za nepoštovanje nošenja obavezne islamske odeće.
Iranska dijaspora planira komemorativne proteste širom sveta pod sloganom „Recite njeno ime!“, a velike demonstracije se očekuju u gradovima poput Pariza i Toronta.
Međunarodna zajednica takođe je reagovala na ovu situaciju. Britanija i Sjedinjene Američke Države uvele su nove sankcije Iranu, dok je predsednik SAD-a, Džo Bajden, uputio podršku hrabrim građanima Irana koji se bore za slobodu i pravdu.
Ova godišnjica podseća nas na kompleksnost situacije u Iranu i ističe važnost ljudskih prava, slobode izražavanja i demokratije kao ključnih vrednosti koje mnogi žele videti u ovom zemlji.