Nisu ih valjda badava prozvali blagdanima, ali nikoga, verovatno, nije iznenadilo što ni Nova godina (ona svačija) i Božić (ovaj naš) nisu prošli bez tenzija i bez teških reči, nažalost ni bez metaka. I ko onda može da garantuje da tako neće proći i još jedna Nova godina (ova samo naša)? Mi smo se, ipak, potrudili da čitaoce informišemo, ali da ih ne preopteretimo – ne valja se, posebno ukoliko se prethodnih petnaestak dana malo jače jelo.
Zato naslovnu stranu krasi naš novi kolumnista, čovek čije su se nove knjige željno čekale; a sada će se u Nedeljniku čekati i njegovi novi putopisi.
Između dva broja ostali smo i bez jednog kralja – za priču o Peleu nikada nije kasno i nikada nije rano.
Šteta što to važi, već decenijama, i za sve priče o Kosovu i Metohiji…
Pogledajte šta vas čeka u novom broju Nedeljnika
Digitalno izdanje i pretplata na nstore.rs
PETROVIĆ – Otkako se, kako su to nekada govorili književni kritičari, „javio“ romanom „Opsada crkve Svetog Spasa“ (1997), Goran Petrović postao je klasik srpske literature. Počevši od ovog januara, Goran Petrović će se, novinskom pričom, „javljati“ ekskluzivno u Nedeljniku, nakon što su ga, zbog posvećenosti pisanju i retkog pojavljivanja u javnosti, nazivali i srpskim Selindžerom. U kolumni po imenu „Putovođa“, rođeni Kraljevčanin i jedan od najuglednijih srpskih pisaca vodiće čitaoce Nedeljnika nešto drugačijim – a svakako drugačije doživljenim – drumovima. U 2023. godini biće objavljeno deset priča. Prva je pred vama…
LALIĆ – „Nema boljeg neprijatelja od medija, pošto oni ne mogu da te pobede na izborima“, piše glavni urednik Veljko Lalić u uvodniku novog Nedeljnika.
KOSOVO – Protekla 2022. godina završena je podizanjem borbene gotovosti srpske vojske zbog bezbednosne situacije na Kosovu, a nova godina počela je ranjavanjem srpskih mladića iz Štrpca na Badnji dan, tek da nas podseti da nema tog dana ni praznika, nema tog broja na kalendaru koji otkucava leta gospodnja, a koji će makar zamirisati na normalizaciju života na Kosovu i Metohiji, kada je već ono što se u diplomatskom govoru naziva „političkim rešenjem“ kilometrima daleko. Šta nas tek čeka na Kosovu i Metohiji u 2023?
SMAJLOVIĆ – „Prvo se suočimo sa onim što je bilo, a onda se pomirimo. Tako je u svakom komšiluku, drugačije ne radimo ni u ličnom životu. Možda bismo tako i na prostoru bivše Jugoslavije radili, sve i da to od nas ne traže neki važni stranci“, piše Ljiljana Smajlović u kolumni u novom Nedeljniku.
MARTIN PREVIŠIĆ – Autor knjige o Golom otoku koja je uzburkala javnost u Hrvatskoj i u Srbiji govori za Nedeljnik o tome kako nove generacije istoričara gledaju na zajedničku prošlost Srbije i Hrvatske.
RADIĆ – Rezultat poređenja pozicija dveju strana jasno pokazuje da nema izlaza iz rata jer nema osnova za pregovore u ovom trenutku. Političke i ekonomske realnosti jednom će nametnuti rešenje, ali zasada ono nije na vidiku. Rat će se nastaviti 2023. i male su šanse da se neće produžiti i na 2024. godinu. Kraj će jednom doći, ali zasada ne znamo kada. Velika vojna analiza Aleksandra Radića o ratu u Ukrajini.
PANTELIĆ – Amerikanci su napravili sa Kinom istu grešku koju su sa njima učinili Britanci. Londonu, zaokupljenom jačanjem Nemačke, promaklo je da se nekadašnja kolonija toliko razvila da je postala mnogo opasniji takmac za englesku hegemoniju nego Drugi rajh. Tako je i Vašington, fokusiran na globalni rat protiv terorista i Rusiju, potcenio uspon Kine koja će biti mnogo tvrđi orah nego što je bio SSSR. Velika spoljnopolitička analiza Željka Pantelić.
ANA VOLŠ – Anin muž Brajan Volš rekao je da je poslednji put video suprugu Anu, inače poreklom Beograđanku, u svom domu u Kohasetu rano ujutru 1. januara kada je uzela vozilo Uber ili Lift do aerodroma i odletela za Vašington gde radi. Takođe je rekao da je 1. januara otišao u prodavnicu, udaljenu 55 kilometara vožnje od Kohaseta, a sledećeg dana odveo svoje dete po sladoled. Slučaj je obuzeo Ameriku – ali i Balkan. Piše Branko Rosić.