
Vlada Srbije je potpisala memorandum, prvi takve vrste, sa kompanijom Roche, vodećom svetskom biofarmaceutskom kompanijom, kako bi zajednički proučavali genomski profil karcinoma pluća kod pacijenata u Srbiji.
Cilj ovog zajedničkog istraživanja je bolje razumevanje kompleksne prirode tumora karcinoma pluća uključujući i specifične genetske i molekularne varijacije, što bi omogućilo lekarima da donose bolje odluke u vezi sa preveniranjem i upravljanjem tokom bolesti.
Tokom potpisivanja sporazuma sa premijerkom Anom Brnabić regionalni direktor kompanije Roche Andriano Treve naglasio je da će Roche raditi u okviru Kampusa BIO4 (Biomedicina, Bioinformatika, Biotehnologija i Biodiverzitet) i na Institutu za molekularnu genetiku i genetski inženjering, donoseći znanje i tehnologiju. To uključuje i hiljadu kompleta za sveobuhvatno genomsko profilisanje kao i napredni softver koji će omogućiti bolje personalizovano lečenje pacijenata.
Inicijativa za pokretanje ovog istraživanja deo je napora države da se uhvati ukoštac sa rakom pluća i devastirajućim posledicama te bolesti. Više od 30 godina učestalost raka pluća u Srbiji značajno raste i porasla je za gotovo 30 posto u periodu od 1999. do 2008. godine. Da bismo bolje razumeli samu bolest, naučili kako da se nosimo sa izazovima koje ona donosi, a za nove strategije, danas se često sklapaju partnerstva države sa privatnim sektorom kao što je i novo partnerstvo sa kompanijom Roche.
Dugoročna vizija ovog projekta je formiranje istraživačko-razvojnog centra u BIO4 kampusu kako bi genomsko testiranje postalo deo redovnog protokola u onkološkom lečenju koje će unaprediti ishode lečenja pacijenata u Srbiji. Srbija na taj način postaje važno mesto za personalizovanu medicinu za ceo region.
Zahvaljujući ogromnom napretku u nauci, tehnologiji i analizi podataka menja se doktrina lečenja sa uniformnog pristupa „jedan lek za svakog pacijenta“ ka kreiranju posebno skrojenih terapija za svaku osobu individualno.
Personalizovana medicina donosi koristi koje menjaju živote pacijenata. Omogućava precizniju i raniju dijagnozu bolesti baziranu na genomskim ili molekularnim podacima, pa su pozitivni rezultati lečenja sada izvesniji nego ikada. Istovremeno, smanjuje se preterana upotreba lekova, a smanjuje se i rizik od neželjenih efekata lekova. Personalizovana medicina takođe omogućava efikasnije i racionalnije korišćenje zdravstvenih resursa. Tako da je cilj ovog istraživačkog projekta u funkciji poboljšanja rezultata lečenja i efikasnije upotrebe finansijskih sredstava.
Da bi personalizovana medicina zaživela u realnosti, međutim, potrebno je sprovesti važne promene u zdravstvenom sistemu, kako bi se u praksi primenila sva saznanja koja imamo.
Jedna od najvećih šansi za unapređenje zdravstva leži u podacima, tačnije u analizi ogromne količine medicinskih podataka koji se svakodnevno generišu tokom lečenja pacijenata. Postojeći izvori podataka, kao što su registri pacijenata, kao i tehnološka pomagala koja će neprestano pratiti zdravstvene parametre pacijenata, stvoriće dragocene informacije koje će omogućiti da detaljno razumemo kakve su specifične potrebe svakog pacijenta. Zdravstveni sistem koji se upravlja podacima, koji prihvata inovacije i nove tehnologije, ima potencijal da unapredi živote pacijenata pružajući im personalizovanu negu.
Ključno je i partnerstvo između istraživača i kreatora regulative i zdravstvene politike, zapravo svih koji imaju isti cilj: bolje rezultate lečenja pacijenata i bolji zdravstveni sistem. Inicijative kao što je partnerstvo Roche i BIO4 kampusa pomaže da se zdravstveni sistemi kreću napred u borbi protiv karcinoma i drugih teških oboljenja.
Bolji uvid u genomske varijacije širom populacije pruža puno nade za budućnost i personalizovanu medicinu. Da bi se na pravi način istražili i koristili genetski podaci, važno je da se istraživanje sprovodi po najvišim standardima i na društveno odgovoran način. Projekat sa Kampusom BIO4 sprovodi se u skladu sa striktnim nacionalnim i međunarodnim bioetičkim standardima za genetska istraživanja i u skladu sa vodičima Svetske zdravstvene organizacije.
Deleći znanje i informacije uz upotrebu novih tehnologija i inovativnih modela zdravstvene zaštite imamo mogućnost da transformišemo način lečenja karcinoma za buduće generacije.