“Organizacije civilnog društva su veoma zainteresovane za građanski aktivizam, a ideje i inicijative koje predlažu su usmerene ka pozitivnim promenama u lokalnim zajednicama. Takođe, one imaju sjajne veštine mobilizacije i kontinuirano uključuju građane i građanke u svoje zagovaračke procese. Program “Pokret Polet” nam je pokazao i da su mladi takođe vrlo zainteresovani za građanski aktivizam i po završetku programa, mnogi nastavljaju svoj rad u civilnom sektoru”, izjavila je Milica Kezić Marčić, koordinatorka programa javnih politika u Trag fondaciji, koja realizuje program „Pokret Polet“.

  1. Trag fondacija organizuje godišnju konferenciju prvog ciklusa programa „Pokret Polet“, pod nazivom „Promena perspektive“. Šta su glavne teme konferencije?

Glavne teme konferencije odnose na socio-ekonomski razvoj, tačnije, specifične uspehe i izazove sa kojima su se organizacije civilnog društva susrele kroz zagovarački proces u oblasti socijalne zaštite, radnih prava, i socijalnog preduzetništva. Pored toga, konferencija je namenjena i predstavljanju preporuka za unapređenje javnih politika iz ovih oblasti do kojih su organizacije civilnog društva došle zajedno sa mladim istraživačima.

  1. Šta biste izdvojili kao najveći uspeh, a šta kao najveći izazov sa kojim ste se susreli tokom prvog ciklusa programa „Pokret Polet“?

Najveći uspeh prvog ciklusa programa su svakako mnogobrojni dijalozi i promene koje su pokrenute sa relevantnim akterima i zainteresovanim građanima širom Srbije u oblastima socijalne zaštite, radnih prava, i socijalnog preduzetništva. Istraživanja i preporuke do kojih su došle organizacije zajedno sa mladim istraživačima će značajno doprineti poboljšanju društvenog blagostanja.

Najveći izazov u javnom zagovaranju su svakako česti izbori što za posledicu ima paralisanje procesa donošenja odluka i ostvarivanja promena. Organizacije se često susreću i sa ćutanjem institucija, što znači da nisu uvek svi donosioci odluka dostupni za razgovore i potrebno je ulagati dodatan napor da se predstave ideje za unapređenje javnih politika u određenim oblastima koje su zasnovane na temeljnom ispitivanju prava i potreba građana.

  1. Koliko su organizacije i mladi ljudi zainteresovani za građanski aktivizam?

Organizacije civilnog društva su veoma zainteresovane za građanski aktivizam, što pokazuje veliko interesovanje na konkursima, ne samo ovog programa, već i drugih koje sprovodi Trag fondacija. Ideje i inicijative koje predlažu su brojne i zaista govore o spremnosti na preduzimanje akcija koje će dovesti do pozitivnih društvenih promena. Organizacije posvećene građanskom aktivizmu imaju sjajne veštine mobilizacije zajednice i kontinuirano uključuju građane i građanke u svoje zagovaračke procese.

Ovaj program nam je pokazao i da su mladi takođe vrlo zainteresovani za građanski aktivizam. Pored istraživanja koja su sprovodili za potrebe zagovaračkih inicijativa, mladi su se uključivali i u druge aktivnosti i rad organizacija, a po završetku programa, mnogi mladi su nastavili svoj aktivizam u civilnom sektoru.

  1. Koja iskustva zemalja EU je moguće primeniti u Srbiji kada je reč o unapređenju javnih politika?

Brojna su iskustva zemalja EU koja su korisna i primenljiva u Srbiji. Ono što treba da nam bude polazna osnova za dalje delovanje i unapređenje oblasti socio-ekonomskog razvoja, jesu svakako godišnji izveštaji Evropske komisije o napretku Srbije. Ovi izveštaji govore o napretku zemalja kandidata i potencijalnih kandidata za članstvo u EU i daju preporuke za dalje usklađivanje pravnog okvira sa standardima EU.

Kada je reč o iskustvima drugih zemalja, često se ugledamo na sisteme razvijenih država i prilikom repliciranja praksi nailazimo na probleme jer kontekst i društvene okolnosti dodatno utiču na sprovođenje određenih mera. Zato se Srbija najčešće ugleda na prakse zemalja iz regiona koje su bliske našim standardima, našoj zakonskoj regulativi i imaju sličan društveni kontekst.

 

 

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.