„Prema našim istraživanjima, preko 60 odsto građana Srbije smatra da je reformski proces od izuzetne važnosti za nas kao društvo“, rekao je Miroslav Gačević, v.d. pomoćnika ministarke za evropske integracije Republike Srbije na konferenciji Move.Link.Engage, koju je organizovala Beogradska otvorena škola. Gačević je dodao da je građanima važna Evropska unija kao krajnje odredište, ali i sam put, kroz koji se kao društvo transformišemo.
Na konferenciji koja godinama unazad okuplja stručnjake iz civilnog, javnog i poslovnog sektora, predstavnike nacionalnih, regionalnih i EU institucija, govorili su i Plamena Halačeva, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i An-Šarlot Malm, šefica grupe za razvojnu saradnju Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju.
„Evropska unija snažno veruje da bez osnaženog građanskog društva i medija nije moguće imati zdravu demokratiju i čuti glas građana. Od presudnog značaja je da građani znaju da mogu da utiču na odluke o javnim politikama koje uređuju njihov život. Ne postoji uspešna reforma i poštovanje evropskih standarda bez participacije i inkluzivnog načina saradnje svih aktera“, izjavila je Plamena Halačeva.
Na konferenciji je bilo reči i o efektivnom uključivanju građana, organizacija civilnog društva i drugih zainteresovanih strana u procese donošenja odluka, kao i o slobodi medija.
„Mediji su jak i važan most između građana i političara i moraju da dodatno pojačaju taj dijalog. Kada građani, mediji, političari i civilno društvo sarađuju, demokratije cvetaju“, istakla je An-Šarlot Malm.
Milorad Bjeletić, izvršni direktor Beogradske otvorene škole naglasio je da konferencija godinama unazad predstavlja otvoreni forum i pokreće diskusiju o tome šta proces EU integracije menja i popravlja u našem društvu.
Ovogodišnja konferencija, pod nazivom „Da li hvatamo isti voz?“ organizovana je u okviru projekata „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji” i „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“.