Virus gripa i prehlada ne dolaze zajedno, zaključak je studije sprovedene na 44.000 ispitanika u Glazgovu u Škotskoj.
Naučnici su ovu grupu pratili između 2005. i 2013. godine, a rezultate studije su objavili u ponedeljak, u časopisu “Proceedings of the National Academy of Sciences“, preneo je CNN.
“Bilo je jasno da virus gripa i rinovirusi koji prouzrokuju prehladu ne mogu da deluju istovremeno, oni zapravo potiskuju jedan drugog”, kaže dr Pablo Marsia, iz Centra za istraživanje virusa na Univerzitetu u Glazgovu.
Kada među populacijom vlada virusa gripa, tada nema prehlade i obrnuto, kaže dr Marsia.
“To bi moglo biti objašnjenje zašto grip i prehlada imaju vrhunce u različito vreme i ponavljaju se iz sezone u sezonu”, kaže dr Sema Nikbakš iz Centra za istraživanje virusa u Glazgovu.
Ona je dodala i da se rinovirusi kao izazivači prehlade, povlače svaki puta kad je virus gripa na vrhuncu i to se ponavlja svake godine.
“Mislim da je stvar u tome da onaj virus koji se prvi javi razvija upalni odgovor, nakon čega se ne možemo zaraziti drugim virusom, odnosno ne može se dogoditi da dobijemo oba virusa”, kaže dr Vilijam Šafner, profesor sa Odeljenja za zarazne bolesti na Univerzitetu Vanderbilt.
Virusi su paraziti koji moraju da napadnu ljudski organizam da bi mogli da se razmnožavaju i zadržavaju u okolini. Neki mogu da se razmnožavaju u bilo kom delu organizma, a neki u specifičnim delovima tela.
Na primer, polio virus zadržava se u crevima, jer su ona osetljivija na zarazu. Bronhitis i upala pluća razvijaju se u donjim disajnim putevima, dok se kod virusa gripa i prehlada razvijaju u gornjim disajnim putevima, dakle nosa i grla, zbog čega se relativno lako šire.
U nekim situacijama jedan virus je toliko snažan da deluje kao “brana” drugom. Veoma je bitno otkriti da li je stvar u tome da u potpunosti isključuje drugu infekciju, ili je samo ublažava.