(Beta) – U Srbiji je od početka godine urađena samo jedna kadaverična transplantacija i to bubrega, a danas više od 2.000 ljudi, uključujući i 30-oro dece, čeka na transplantaciju organa, saopštilo je danas udruženje „Zajedno za novi život“.
Udruženje je na konfereciji za novinare objavilo da je pokrenulo kampanju „Još si mi trag“ u cilju podizanja svesti građana na temu značaja transplantacije i doniranja organa, te da je kampanju podržalo i Ministarstvo zdravlja.
Saopštilo je da je ministarka zdravlja Danica Grujičić kazala da njeno ministarstvo planira sastanak sa svim transplantacionim centrima.
„Mislim da je potrebno da se jedan centar osnaži da može da obavlja sve transplantacije, a kasnije ćemo otvarati i ostale centre. Videćemo još koji će to centar biti“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, broj transplantacija mora biti povećan, „jer je sramotno da 2.000 ljudi u Srbiji praktično nema nadu da će dobiti organ“.
Ona je, kako je navedeno, zamolila medije da objasne građanima da kada se dokaže moždana smrt prestaje i postojanje čoveka.
„To dokazuju lekari koji ne učestvuju u lečenju pacijenta, niti će učestvovati u eventualnoj transplantaciji organa“, objasnila je Grujičić.
Udruženje je navelo da je poslednja transplantacija srca urađena početkom 2021, a tokom avgusta iste godine i jetra, te da, nakon toga, transplantacioni program u Srbiji kao da je zamro.
Saopštilo je da je zbog takve situacije Srbija na začelju Evrope po broju donora na milion stanovnika i izvršenom broju transplantacija.
Dodalo je da je, nakon vidljivih pomaka u poslednjih desetak godina, epidemija kovida gotovo zaustavila program transplantacija.
Udruženje je još napomenulo da i pored napora lekara, građani većinom ne pristaju da daju saglasnost za doniranje organa preminulog člana porodice.