Kakav je kvalitet vazduha koji dišemo i šta uopšte uraditi sa tom informacijom?

Kvalitet vazduha je tema koja globalno privlači sve više pažnje, a u okviru hakatona Hack9 IT eksperti iz kompanije Levi9 proveli su 24 sata u osmišljavanju rešenja, koristeći big data. Kako određena istraživanja pokazuju, globalno čak 7 miliona ljudi umire od posledica zagađenja vazduha, a životni vek se skraćuje za blizu 3 godine. Monitoring kvaliteta vazduha je prvi korak potreban za promene, a ono što predstavlja pravi izazov jeste kako iskoristiti sve dostupne podatke za donošenje što boljih odluka.

Foto: Hakaton Hack9

Više od sto Najnera iz Srbije, Rumunije i Ukrajine krajem maja se udružilo u 19 timova, sa ciljem da svojom ekspertizom u samo jedan dan „hakuje“ rešenje za ovaj globalni problem. Na osnovu podataka sa mernih stanica o količini PM1, PM 2.5 i PM10 čestica, temperaturi, pritisku i vlažnosti vazduha kreirana je baza podataka nad kojima su timovi radili koristeći AWS i Azure cloud tehnologije. Ove podatke prikupljali su naši NineAir senzori postavljeni specijalno za ovaj hakaton. Dizajn i 3D štampa za kutije za senzore koji su prikupljali podatke takođe su bili deo kreativnog posla Najnera.

Pobednički tim na hakatonu dolazi iz Novog Sada i Zrenjanina, a kreirali su aplikaciju Air9, koja je po oceni žirija izabrana kao najbolje rešenje u ovom sprint poduhvatu. Aplikacija tima Desni6 koristi realne podatke sa najbližih senzora, na osnovu kojih daje preporuke za akciju i čuva istorijske podatke. Pored notifikacija koje korisnicima mogu da stignu u realnom vremenu, ova aplikacija ima i dodatak – prikaz pluća koji pokazuje srednju vrednost kvaliteta vazduha sa svih mesta gde je korisnik bio u poslednjih 7, 30, odnosno 180 dana.

„Hakaton je intenzivno iskustvo sa puno adrenalina. Bilo je fascinantno videti 19 različitih pristupa istom zadatku. Naš tim Desni6 je nastao tog dana, prethodno nismo nikada sarađivali.“ kaže Tanja Trobok, Delivery menadžerka u Levi9. Nakon što je ekipa provela neprospavanu noć u kancelariji, oblik aplikacije je počeo da se pomalja. „API-ji su stizali intenzivno između 2 i 4 ujutru,  developeri mobilnih aplikacija su šetali po gradu testirajući naš glavni feature – prikaz pluća. Aplikacija je isprogramirana tako da prikuplja podatke sa najbližeg senzora pored kog se korisnik nalazi na svakih sat vremena i usrednjuje vrednost sa prethodnim za taj period.“

I srebrni pobednici, tim ErPolajted, takođe dolazi iz Novog Sada, a ovaj tim osmislio je igricu za sve, od 7 do 77, u okviru koje glavni lik trči brzinom koja je prilagođena količini trenutno zagađenosti vazduha. Pored zabave, ova igrica temeljno radi i na povećanju svesti o problemu zagađenosti vazduha.

Hakaton je popularni format događaja koji podrazumeva ograničeno vreme za rešavanje zadatih problema. Pored mnogo timskog rada, out-of-the-box razmišljanja, u samo 24 sata učesnicima je doneo i priliku da se zabave zajedno u oflajn okruženju, sa ili bez spavanja. Kompanija Levi9 organizuje Hack9 već pet godina unazad, a ovogodišnja tema bila je posvećena globalno važnoj temi. 

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.