Hamas je posrednicima predao odgovor, u kojem traži izmenu predloga o prekidu vatre u Gazi koji podržavaju Sjedinjene Države. AP piše da se u odgovoru militantne grupe traži da se promene neke od glavnih tačaka za koje su se SAD zalagale.
Ministarstva spoljnih poslova Katara i Egipta — ključnih posrednika pored Sjedinjenih Država — potvrdila su da su primila odgovor Hamasa i da ga posrednici proučavaju.
„Primili smo odgovor koji je Hamas dostavio Kataru i Egiptu i trenutno pregovaramo o njemu“, rekao je portparol Bele kuće za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi.
Portparol Hamasa Džihad Taha rekao je da odgovor uključuje „amandmane koji potvrđuju prekid vatre, povlačenje, rekonstrukciju i razmenu zatvorenika“.
Zvaničnici Hamasa rekli su da su zabrinuti da bi Izrael mogao da zloupotrebi neke od odredbi, posebno one o trajnom okončanju borbi i potpunom povlačenju iz Gaze u zamenu za oslobađanje svih talaca iz palestinske enklave.
Čak i kada je bilo priča da je Izrael prihvatio predlog, premijer te zemlje Benjamin Netanjahu dao je oprečne signale – rekavši da Izrael neće stati dok ne postigne svoj cilj – uništenje Hamasa.
Američki državni sekretar Antoni Blinken boravio je ove nedelje u regionu, pokušavajući da progura sporazum. Ovo je njegova osma poseta od Hamasovog napada na južni Izrael koji se dogodio 7. oktobra.
U utorak je nastavio sa svojim pritiskom na Hamas, rekavši da je glasanje Saveta bezbednosti UN „pokazalo da ceo svet podržava ovaj plan“.
„Svi su glasali, osim jednog, a to je Hamas“, rekao je Blinken novinarima u Tel Avivu nakon sastanka sa izraelskim zvaničnicima, nekoliko sati pre nego što je Hamas objavio svoj odgovor. Dodao je da je Netanjahu ponovo potvrdio svoju posvećenost predlogu na kasnom večernjem sastanku dvojice zvaničnika.
Hamas i manja militantna grupa Islamski džihad rekli su u svom odgovoru da su spremni da se „žrtvuju kako bi postigli sporazum“ i da je njihov prioritet „potpuni prekid vatre“.
Visoki zvaničnik Hamasa, Osama Hamdan, rekao je za libansku televiziju Al-Maiadeen da je grupa „podnela neke primedbe na predlog posrednicima“, ali nije dodatno objasnio.
Predlog je pobudio nadu da će se okončati ovaj osmomesečni sukob, u kojem je zbog bombardovanja i kopnene ofanzive u Gazi stradalo preko 37.000 Palestinaca. Prema palestinskim zdravstvenim zvaničnicima, sa iz domova je proterano 80 odsto stanovništva od 2,3 koliko ih je bilo na toj maloj teritoriji.