„Na Beogradu je da odradi ozbiljnu istragu i otkrije o čemu se tu radilo – sigurno ne o miru i stabilnosti za Srbiju, niti je to na bilo koji način pomoglo Srbiji i Srbima na Kosovu“, kazao je ambasador Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu‚ Kristofer Hil, govoreći o nedavnim događajima u Banjskoj.
Naglašava da je sada neophodno da se otkrije šta se zaista dogodilo, prenosi N1.
„Video sam izjavu Radoičića i ne razumem kako iko može misliti da je dobro za Srbiju da se upusti u ovakve aktivnosti – moramo otkriti šta se desilo, ko je bio uključen, mora odgovornost da se pronađe i da obezbedimo da se to ne ponovi – da se ovakva i tragična i opasna situacija ne ponovi“, podcrtao je Ambasador.
Upitan o mogućim merama protiv Srbije zbog dešavanja u Banjskoj, Hil ponavlja da je neophodno da se utvrdi šta se zapravo dogodilo.
„Kada je reč o merama protiv Srbije očigledno je da postoji želja da se sazna šta se desilo – šta je taj Radoičić tamo radio i zašto i da se odgovorni pozovu na odgovornost. Potreban je napor da se taj proces nastavi – kada postoji kriza i kad postoji zamena političkom procesu, opasne su stvari. Nama je potreban mir i stabilnost i najbolji način je da se vratimo dijalogu“, rekao je on.
Osvrnuo se i na to što su srpski pravosudni organi pokrenuli postupak protiv Milana Radoičića.
„Ono što vidim to je da je gospodin Radoičić optužen za neka ozbiljna krivična dela i rekao bih da je na tužiocima da o tome da govore. Imamo pitanje – kako da sprečimo da se to opet desi? Zašto bi neko pomislio da ulazeći na teritoriju Kosova, gomilajući oružje, izazivajući strah kod ljudi, provaljujući kroz vrata manastira, doprinosi miru i stabilnosti u ovom delu sveta“, naglasio je.
Hil je upitan da li vidi odgovornost Beograda za ono što se dogodilo u Banjskoj.
Ambasador, međutim, ponavlja da je neophodno da se razjasni šta se dogodilo. A da bi do toga došlo, Hil očekuje „ozbiljnu istragu“.
„Hoćemo da sprečimo da se to ponovi, ali prethodno morate znati šta se desilo. Na Beogradu je da odradi ozbiljnu istragu i otkrije o čemu se tu radilo – sigurno ne o miru i stabilnosti za Srbiju, niti je to na bilo koji način pomoglo Srbiji i Srbima na Kosovu“, kazao je on.
Nakon serije poziva iz SAD i Evropske unije upućenih zvaničnom Beogradu da smanji svoje prisustvo ka teritoriji Kosova, te navoda srpskog rukovodstva da je to i učinjeno, američki ambasador juče je sa šefom delegacije EU u Beogradu, Emanuelom Žiofreom posetio jedinice Vojske Srbije u širem rejonu Novog Pazara.
„Broj trupa je bio mnogo veći i sada je već na normali. To su dobre vesti“, poručio je Hil za Euronews.
Ambasador je takođe demantovao da je doputovao do Novog Pazara helikopterom Vojske Srbije, navodeći da je bio u službenom vozilu ambasade.
Naglašava da put napred za Beograd i Prištinu vodi kroz dijalog.
„Znam da je to dosadno, znamo koji su elementi na stolu i moramo dati priliku gospodinu Lajčaku da završi započeto, da Srbi na Kosovu znaju kakva će im biti mogućnost, a da Kosovo ima priliku za internacionalizaciju. Postoje svi elementi za to, samo mora biti dovršen sporazum“, rekao je Hil.
Ambasador SAD je kazao da, kao neko ko je učestvovao u pregovorima, ne voli preduslove, nego mu je draže kada ljudi sednu za sto i suoče se sa stvarima koje treba rešiti.
Podcrtava da se „nešto mora učiniti sa obe strane“. Za Srbe – to je ZSO.
„Znam da je teško zbog ZSO, ali moramo da shvatimo da je to očigledan put da se napreduje. Možemo raspravljati o tome šta je to što treba prepustiti lokalnim građanima, ali im treba pružiti priliku da kontrolišu svoju budućnost. O tome se mora razmišljati u pregovorima – mora se učiniti nešto za obe strane“, kazao je on.
A kako bi se krenulo u tom pravcu, Hil poručuje da je neophodno održati izbore na Severu Kosova.
„Na kraju krajeva, i ZSO mora da ima nekog ko će je voditi, morate imati izbore. Mora se obratiti pažnja na detalje da se proces nastavi, da pregovarači sarađuju sa zainteresovanim stranama i svet ne sme da se bavi tim problemima. U toku je brutalna agresija Rusije nad Ukrajinom i time treba da se bavimo, to traži napore… ovo sa Kosovom i Srbijom moraju obe strane naći rešenje koje im odgovara“, rekao je on.
Sa druge strane, kaže da bi Kosovo trebalo da dobije bolju perspektivu za svoj međunarodni položaj.