Holandski poslanici pritiskaju vladu te zemlje da traži odgovornost Izraela za špijuniranje i zastrašivanje tužilaca Međunarodnog krivičnog suda, koji se nalazi u Hagu.

Informacije koje su nakon velike istrage, ove nedelje objavili Gardijan i izraelski magazini +972 i Local call, otkrile su da je Izrael koristio svoje obaveštajne agencije da nadgleda, hakuje, vrši pritisak, kompromituje i preti višem osoblju MKS-a, kako bi pokušao da poremeti tok istrage o zločinima koji su počinjeni na okupiranim palestinskim teritorijama.

Kampanja koju je vršio izraelski Mosad, završila se neuspešno, prošle nedelje, kada je novi glavni tužilac MKS-a zatražilo naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanjahua i ministra odbrane Joava Galanta, kao i trojice lidera Hamasa, zbog navodnih ratnih zločina.

Pozivajući se na istragu Gardijana, holandski poslanici iz liberalno-progresivne D66 i Zeleno-laburističke alijanse, osudili su navodne aktivnosti Izraela i zatražili više informacija o tome šta holandska država zna o tome. Oni su takođe podneli i zahtev za nezavisnu istragu, prenosi Gardijan.

Kati Piri, poslanica u alijansi zelenih laburista, podnela je niz pismenih pitanja holandskim ministrima pravde, unutrašnjih i spoljnih poslova u sredu, rekavši da Holandija ima „posebnu odgovornost da zaštiti sudske službenike i ljude koji se bave pitanjima ratnih zločina”.

Ona je pozvala na istragu o tome da li je izraelska ambasada bila umešana i osudila radnje za koje Gardijan tvrdi da su počinjene kao „neprihvatljive i ozbiljno kršenje člana 70 Rimskog statuta” – prekršaj protiv sprovođenja pravde po osnivačkom ugovoru MKS.

U intervjuu koji je obavljen nakon podnošenja pitanja, Piri je rekla: „Te tvrdnje su izuzetno ozbiljne. Zastrašivanje koje je ovde u Hagu trajalo godinama i pritisak koji je u poslednjih nekoliko meseci vršen nad glavnim tužiocem Karimom Kanom. Holandija ima posebnu odgovornost kao zemlja domaćin MKS-a, da obezbedi da sud može da funkcioniše nezavisno i da njegovi zaposleni budu oslobođeni ove vrste pritisaka.“

Piri je dodala da bi budućem premijeru Holandije, a bivšem šefu holandske bezbednosne službe, Diku Šufu, terbalo da bude poznato da li je bivša tužiteljka MKS-a Fatu Bensouda prijavila zastrašivanje obaveštajnim službama.

„Ako se to već znalo od 2015. godine, onda su prakse zastrašivanja i špijuniranja svesno tolerisane i nastavljene do danas. Šta je Holandija uradila po tom pitanju“, upitala je Piri.

„Kada su Rusi 2018. godine otkrili špijunažu u Hagu, na primer, u Organizaciji za zabranu hemijskog oružja, Holandija je odmah pokrenula istragu i otpustila zaposlene u ambasadi koji su bili umešani u to. Ako smo sigurni da su ambasada ili članovi izraelske ambasade u Hagu bili upleteni u ovaj slučaj, onda su posledice po njih neizbežne.“

Poslanica zelenih je takođe dodala i to da je Holandija oštro reagovala kada je vlada Donalda Trampa uvela sankcije MKS-u i delu njegovog osoblja 2020. godine, zbog istrage o mogućim ratnim zločinima američkih vojnika u Avganistanu.

„Holandija je bila otvoreno veoma ljuta, i to nije bilo samo u diplomatskim krugovima“, rekla je i dodala da „očekuje da i sadašnja vlada, sada kada je reč o Izraelu, inače savezniku Holandije, isto tako čvrsto stane ispred MKS-a i na stranu poštovanja međunarodnog prava”.

Jan Paternote, portparol D66 za spoljne poslove, takođe je podneo formalna pitanja ministrima, pozivajući ih na nezavisnu istragu i dodao da je zastrašivanje „veliki napad na međunarodni pravni poredak“.

Portparol ministarstva spoljnih poslova, rekao je da tri ministarstva još nisu videla formalna pitanja, a rok da odgovore je dve nedelje.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.