Filmski studiji moraju da dobiju dopuštenje glumaca za korišćenje njihovih slika u materijalima koje je generisala veštačka inteligencija (AI) i da plate glumcima kad god se njihovi digitalni dvojnici pojave na ekranu, prema ugovoru o radu kojim je okončan 118-dnevni štrajk.
Glumci su osigurali te nove zaštitne mere u sklopu dogovora najavljenog kasno u sredu, prema Dankanu Krabtri-Ajrlandu, glavnom pregovaraču za sindikat glumaca SAG-AFTRA.
Prema trogodišnjem ugovoru, glumci „imaju pravo na pristanak i pravo na poštenu naknadu kad god se koristi neka vrsta njihove digitalne replike ili zamene“, rekao je on za Rojters.
Predloženi sporazum postavlja minimalan nivo naknade za korišćenje veštačke inteligencije, rekao je Krabtri-Ajrland. Glumci takođe mogu da slobodno pregovaraju o većim platama.
Svi detalji novog ugovora biće objavljeni nakon što nacionalni odbor SAG-AFTRA izglasa predlog, rekao je sindikat. Zatim će sporazum biti prosleđen članovima sindikata na ratifikaciju.
Filmski i televizijski glumci gledaju na veštačku inteligenciju kao na egzistencijalnu pretnju, bojeći se da će ih zameniti digitalne verzije njihovih likova ili „metaljudi“ koje je stvorila AI. Posebno su glumci koji pozajmljuju glas i oni iz pozadine bili zabrinuti da će izgubiti posao zbog sintetičkih glasova.
Krabtri-Ajrland je rekao da predloženi ugovor takođe uključuje zaštitne mere oko upotrebe generativne veštačke inteligencije za stvaranje sintetičkih glumaca, prenosi N1.
Tehnologija veštačke inteligencije već je korišćena za brisanje starosnih granica ili zamenu delova dijaloga, izazivajući zabrinutost da bi studio mogao staviti reči u usta glumca koji te reči ne odobrava.
To se pitanje pokazalo kao glavna tačka spora za SAG-AFTRA, sindikat koji zastupa oko 160.000 glumaca, kaskadera i drugih izvođača, te je bila jedna od poslednjih tema koje je trebalo rešiti, rekao je Krabtri-Ajrland.