Hormonski kontraceptivi su dostupni od 1960-ih. Oralni kontraceptivi sadrže sintetički estrogen i progestogen (kombinovani oralni kontraceptivi – KOK), i oni su najpopularniji reverzibilni metod kontrole rađanja kod žena mlađih od 30 godina. KOK su lekovi koji sadrže hormone koji se uzimaju oralno i sprečavaju trudnoću tako što sprečavaju ovulaciju i prodiranje sperme kroz grlić materice.
Savremeni oralni kontraceptivi imaju manje doze hormona od prvih formulacija, što je u velikoj meri smanjilo rizike i neželjene efekte. Osim što sprečavaju trudnoću, oralni kontraceptivi pružaju i određeni nivo zaštite od raka endometrijuma i jajnika ali su takođe povezani sa blago povećanim rizikom od raka dojke i raka grlića materice.
Skoro sva istraživanja o vezi između oralnih kontraceptiva i rizika od raka potiču iz opservacionih studija. Podaci iz opservacionih studija ne mogu definitivno da utvrde da izloženost oralnim kontraceptivima prouzrokuje (ili sprečava) rak. Sve u svemu, ove studije su pružile dokaze da su rizici od raka dojke i grlića materice povećani kod žena koje koriste KOK, dok su rizici od raka endometrijuma, jajnika i kolorektalnog karcinoma smanjeni.
Kako oralni kontraceptivi mogu uticati na rizik od nastanka raka?
Prirodni estrogen i progesteron stimulišu razvoj i rast nekih karcinoma (npr. karcinoma koji imaju receptore za ove hormone, kao što je rak dojke). Pošto pilule za kontrolu rađanja sadrže sintetičke verzije ovih ženskih hormona, potencijalno bi mogle povećati rizik od nastanka raka.
Pored toga, KOK mogu povećati rizik od raka grlića materice menjajući osetljivost ćelija grlića materice na upornu infekciju visokorizičnim tipovima HPV-a (uzrok skoro svih karcinoma grlića materice).
Istraživači su predložili više načina na koje oralni kontraceptivi mogu smanjiti rizik od nekih karcinoma, uključujući
-
suzbijanje proliferacije ćelija endometrijuma (kancer endometrijuma)
-
smanjenje broja ovulacija koje žena doživljava tokom svog života, čime se smanjuje izloženost prirodnim ženskim hormonima (rak jajnika)
-
snižavanje nivoa žučnih kiselina u krvi kod žena koje uzimaju oralno konjugovane estrogene (kolorektalni kancer)
Rak dojke
Istraživanja pokazuju da žene koje koriste KOK ili su ih koristile u poslednjih 10 godina imaju neznatno povećan rizik od razvoja raka dojke. Rizik raste odmah na početku upotrebe KOK, ne zavisi od dužine korišćenja i počinje da opada ubrzo nakon prestanka upotrebe te se vraća u normalu nakon 10 ili više godina od prestanka upotrebe. Žene koje trenutno koriste KOK imaju 24% povećan rizik od raka dojke u poređenju sa ženama koje nikada nisu koristile KOK.Utvrđeno je, takođe, da mortalitet od karcinoma dojke nije povećan kod korisnica KOK. Kod žena koje su nosioci BRCA1 i BRCA2 mutacija značajno je povećan rizik za karcinom dojke i još uvek nije u potpunosti rasvetljeno da li korišćenje KOK taj rizik dodatno povećava ili ne.
Rak grlića materice
Dugotrajna upotreba KOK (5 ili više godina) povezana je sa povećanim rizikom od raka grlića materice. Analiza brojnih epidemioloških studija pokazala je da se rizik od raka grlića materice povećava sa dužinom trajanja upotrebe. Ovo je prolazno povećanje rizika i počinje da opada nakon prestanka upotrebe. Deset godina nakon prestanka upotrebe, rizik je isti kao kod žena koje nikada nisu uzimale KOK. Skoro svi slučajevi raka grlića materice su uzrokovani upornom infekcijom visokorizičnim tipovima humanog papiloma virusa (HPV), a povezanost raka grlića materice sa KOK je kofaktor kod žena koje već nose HPV.
Povećan rizik za cervikalni karcinom ne treba da bude razlog za uskraćivanje KOK i prednosti koje ona može da ponudi. Potrebno je, naprotiv, objasniti ženama uzročnu vezu između infekcije humanim papiloma virusom (HPV) i karcinoma cerviksa uterusa, kao i protektivnu ulogu kondoma i savetovati prestanak pušenja i redovni skrining na cervikalni karcinom.
Rak endometrijuma, jajnika i creva
Korišćenje KOK snižava rizik od karcinoma ovarijuma i endometrijuma. Epidemiološka studija je pokazala da se za svakih 5 godina korišćenja KOK rizik za karcinom ovarijuma snižava za 20%. KOK obezbeđuju dugotrajnu zaštitu od raka endometrijuma i jajnika, koji može da traje decenijama nakon prestanka upotrebe. Postoje neki sugestivni dokazi da oralni kontraceptivi takođe mogu smanjiti rizik od kolorektalnog karcinoma. Zaštitne prednosti KOK proširuju se i na žene sa rizikom od naslednog karcinoma jajnika.
Smanjenje rizika za 50% je ustanovljena i za karcinom endometrijuma. Protektivni efekat raste sa dužinom korišćenja KOK, a opada po prestanku njene primene, ali postoji još nekoliko decenija. Dokazano je da korišćenje KOK redukuje i nastanak fukcionalnih cisti ovarijuma i benignih tumora ovarijuma.
Nalazi epidemioloških studija upućuju da je rizik za kolorektalni karcinom snižen kod korisnica KOK. Zaštitni efekat postoji za vreme i neposredno po prestanku korišćenja KOK i izgleda da ne zavisi od dužine upotrebe ove vrste kontracepcije.
Za kraj, moramo napomenuti da brojne studije ukazuju o smanjenom životnom riziku od raka endometrijuma i jajnika koji nadmašuju prolazne rizike povezane sa rakom dojke i grlića materice.
Ukoliko želite da se na ovu temu dodatno konsultujete sa autorkom ovog teksta, Taitom Stojilković, specijalistom ginekologije i akušerstva, konsultacije možete zakazati na DokTok platformi.
Preuzmite DokTok aplikaciju sa#Google Play ili#App Store i zakažite svoju video konsultaciju već danas!