Logistička 5G kapija Evrope i Azije nadomak Srbije
Najveći pametni 5G železničko-logistički terminal u Evropi izgrađen je u mađarskom mestu Fenješlitke, na tromeđi sa Ukrajinom i Slovačkom. Nazvan Istočno-zapadna kapija, to je prvi terminal na svetu koji zahvaljujući Huawei veštačkoj inteligenciji i 5G mreži koristi kranove na daljinsko upravljanje za pomeranje kontejnera sa robom.
Prema rečima Janoša Talašija, izvršnog direktora Istočno-zapadne kapije, Mađarska će ovim projektom povezati Evropu i Aziju na potpuno nov način i olakšati kargo transport širom sveta.
“Ovaj 5G železnički terminal izgrađen je u rekordnom roku i trenutno je najsavremeniji takav terminal u Evropi, koji godišnje opsluži preko 1,2 miliona kontejnera“ poručuje Talaši.
Dizalice su opremljene sa 20 kamera visoke rezolucije i naprednim senzorima čiji se podaci zatim šalju operaterima. Ovaj sistem poboljšava uslove rada i operativnu efikasnost za više od 20 odsto. Huawei 5G mreža pruža potpunu kontrolu nad svim operacijama na terminalima čime se omogućava efikasno rukovanje teretom, kao i otkrivanje i sprečavanje potencijalnih uskih grla ili kašnjenja.
Link: https://www.huawei.com/en/media-center/our-value/the-world-first-smart-rail-logistics-terminal
Huawei sprečava krivolov u Italiji
Savremena tehnologija kompanije Huawei, veštačka inteligencija i 5G mreža, omogućili su postavku novog tipa umreženog sistema za akustično praćenje radi nadgledanja ilegalnih aktivnosti i krivolova. Oni će biti zaduženi za danonoćnu zaštitu biodiverziteta u ugroženim područjima Italije.
Sistemi za akustično praćenje funkcionišu tako da se zvuci, poput motorne testere ili pucnjave, prenose preko 5G mreže, a identifikuju uz pomoć veštačke inteligencije. Ukoliko se zvuk prepozna kao preteći, rendžer dobija telefonsko obaveštenje kako bi mogao da istraži potencijalni incident.
Pored kompanije Huawei u projektu učestvuju Svetska fondacija za prirodu, Rainforest Connection i Svetska organizacija za prirodu u Italiji.
Zahvaljujući naporima partnera projekat je do danas prikupio 272.452 snimaka sa 72 lokacije na Arbimon platformi, korisničkom interfejsu za biologe i ekologe sa audio podacima prikupljenih sa terena.
Link: https://blog.huawei.com/2023/01/26/protecting-italys-oasis-biodiversity/