Hidajet Hido Biščević nije običan diplomata. Posebno ne u Beogradu, gde još ima onih koji se sećaju glavnog urednika „Vijesnika“, a kako je i sam rekao, „jednom novinar – uvek novinar“. U ovom intervjuu za Nedeljnik trudili smo se zato da iz novog ambasadora Hrvatske – kog je hrvatski premijer Plenković najavio kao „veleposlanika“ koji dolazi ovde jer je „Beograd važan za Hrvatsku“ – više govori novinar nego diplomata.
Biščević je novinarsku karijeru prekinuo 1992. godine u vreme sveže raspadnute Jugoslavije, kada je smenjen sa mesta prvog čoveka „Vijesnika“. Dao se, kako se to kaže, u diplomatiju, pa je bio ambasador Hrvatske u Istanbulu, a potom u Moskvi. Kasnije je bio i generalni sekretar Saveta za regionalnu saradnju.
Biščević za Nedeljnik govori o svojoj prvoj diplomatskoj misiji u Beogradu 1995. godine, odnosu sa prvim hrvatskim predsednikom Tuđmanom, gde smo to pogrešili u ovih trideset godina od rata, kakve su novine i novinari bili nekada, a kakvi danas, kao i da li ga je karta za vremensku prognozu samostalne Hrvatske u vreme dok se propagirala konfederacija možda i „isterala“ iz novinarstva…
„Uređivačke politike većine medija u Srbiji, uz časne iznimke, svode se na ogoljelu i surovu politiku, ‘bez rukavica’, i ogoljelu trivijalnost, ‘bez grudnjaka’, kao dva dominantna narativa i odabira. Mogu prepoznati kratkoročne interese, ali ne mogu vidjeti dugoročne dobiti. Hvata me strah od toga šta mediji rade i šta tek mogu da urade našim društvima“, ispričao je Biščević u intervjuu za novi Nedeljnik.
Ceo intervju sa ambasadorom Biščevićem objavljen je u novom Nedeljniku, koji je na svim kioscima od četvrtka, 28. maja
Digitalno izdanje dostupno je na nstore.rs
Svi čitaoci na poklon dobijaju drugu knjigu iz edicije „Velike biografije“ – „Milan Stojadinović: Ekonomski reformator ili profašistički premijer?“ Veljka Lalića
aco
Novinari su maciji kasalj u odnosu sta vi politicari uradiste narodima bivse YU!