
Neformalna grupa studenata iz Niša podržala je predlog o formiranju ekspertske Vlade u Srbiji.
U saopštenju objavljenom na Instagramu, oni su naveli da danas, „posle pet meseci, 16 izgubljenih života i više od četiri meseca studentskih blokada i zahteva za pravdom, istinom i odgovornošću, nemamo odgovore niti reakciju nadležnih institucija“.
„U trenutku kada je vladavina prava duboko podrivena, kada su institucije obesmišljene, a političke odluke postale sinonim za lične partijske interese, društvo se nalazi na ivici institucionalnog sloma. U ovoj tački prelomne istorijske odgovornosti, studenti odlučno istupaju, jer ćutanje znači pristajanje. A mi ne pristajemo“, navodi se u postu.
Zato se, kako dodaju studenti, nameće pitanje: „Šta sada?“.
„Naš odgovor je jasan: Ekspertska vlada. Uzimajući u obzir gubitak legitimiteta političkih kadrova i oslanjanje vlasti na monopol fizičke prinude umesto na Ustavom i zakonom zagarantovana prava svih građanki i građana, mi, studenti u blokadi Univerziteta u Nišu, odlučni smo u nuđenju odgovora političke artikulacije i izlaska iz trenutne krize“, navodi se u saopštenju.
U njemu se objašnjava i da ekspertska vlada predstavlja oblik izvršne vlasti koju čine stručnjaci, osobe sa dokazanim znanjem, iskustvom, moralnim i socijalnim integritetom.
„Kao rešenje izlaska iz trenutne političke krize s kojom se naša država suočava tokom proteklih meseci, studenti u blokadi Univerziteta u Nišu zalažu se za vladu koju neće činiti partijski poslušnici, već stručnjaci. Eksperti“, navodi NGS Niš i dodaje:
„Želimo one koje bi studenti predlagali, a građani prihvatili. Ljude čiji integritet, znanje i javni rad stoje iza njih, a ne stranačke knjižice“.
Studenti u blokadi Univerziteta u Nišu naglašavaju da ne žele političke kadrove koji su odgovorni za dovođenje države u trenutnu političku krizu.
„Ne želimo sistem u kojem je jedina kvalifikacija za funkciju stranačka knjižica. Umesto toga, predlažemo novi model: privremenu, ekspertsku vladu koja bi stabilizovala institucije, ispunila studentske zahteve, nakon čega bi se stvorili uslovi za ozdravljenje pravnog i demokratskog poretka“, ističe se.
Kažu i da u vremenu kada je politika postala antipod pravdi, studenti pokazuju da otpor ne mora da bude bez oblika.
„On može biti ustavan, pravno artikulisan i usmeren na izgradnju. Upravo zato je ovaj oblik političke artikulacije studentskog pokreta više od simbola otpora, on postaje konkretan korak ka izlazu iz krize. Ovom inicijativom, studenti pokazuju zrelost, odgovornost i spremnost da se politička budućnost gradi, ne na temama podela, već na temeljima struke, prava i demokratije. Ova inicijativa nije odraz revolta, ona je izraz vizije“, dodaje se u saopštenju.
Studenti su, kako navode, svoj odgovor već dali.
„Na pitanje ,Šta sada?’ mi kažemo: Ekspertska vlada, kao pravni otpor, kao nada u normalnost, kao početak oporavka. Sada je red na sve ostale“, piše u saopštenju.
I NOVOSADSKI STUDENTI U BLOKADI SMATRAJU DA JE EKSPERTSKA VLADA JEDINO REŠENJE ZA IZLAZAK IZ KRIZE
Podsetimo, novosadski studenti u blokadi sinoć su saopštili da su došli do zaključka da je „ekspertska vlada“ jedino moguće rešenje za izlazak Srbije iz krize.
Ovo mišljenje podelili su studenti u blokadi Prirodno-matematičkog fakulteta, Fakulteta sporta i fizičkog vaspstanja, Tehnološkog fakulteta i Visoke poslovne škole, i zrenjaninskog Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin“.
Na Instagram profilima tih fakulteta u blokadi, studenti su napisali da „budući da studenti od početka zahtevaju sistemske promene i insistiraju na stranačkoj neopredeljenosti“, smatraju da „Vlada u čijem sastavu bi se našli nezavisni stručnjaci predstavlja najpodobnije rešenje trenutne političke krize“.
Obrazlažući ovaj stav, naveli su da „mi nemamo odgovorne privedene licu pravde“ ni posle više od pet meseci od pada nadstrešnice.
Studenti ukazuju da je ispunjenje zahteva u nadležnosti pravosuđa, koje je „pod nedopustivim pritiskom izvršne vlasti, čiji nosioci, Vlada i predsednik Republike, krše odredbe Ustava vršenjem kontinuiranog nedozvoljenog uticaja na pravosudne organe“.
„Kako je rešenje za izlazak iz društvene krize ispunjenje studentskih zahteva, neophodno je da Srbija dobije vladu, koja može da ispuni ove zahteve. Stoga dolazimo do zaključka da je jedino moguće rešenje ekspertska vlada. Budući da studenti od početka zahtevaju sistemske promene i insistiraju na stranačkoj neopredeljenosti, smatramo da Vlada u čijem sastavu bi se našli nezavisni stručnjaci predstavlja najpodobnije rešenje trenutne političke krize“, naveli su studenti.
„Glavni zadatak ove vlade jeste da omogući neselektivno primenjivanje zakona i propisa na taj način omogućavajući pravedno i pravično funkcionisanje državnog aparata i pravosudnog sistema, što je put ka ispunjenju studentskih zahteva i izlasku iz duboke krize u koju smo, kao društvo, zapali“, zaključili su studenti uz poruku „Do ispunjenja zahteva!“.
PLENUM STUDENATA U BLOKAD FILOZOFSKOG FAKULTETA U BEOGRADU: „INTERESI KOJI STOJE IZA EKSPERTSKE VLADE ŽELE DA ZLOUPOTREBE STUDENTSKI POKRET U STRANAČKE SVRHE“
Za razliku od niških i novosadskih, plenum studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu sinoć su objavili da su „veoma zabrinuti“ zbog mogućih javnih objava drugih plenuma studenata o podršci ideji „ekspertske vlade“, i dodali da unutar studentskog pokreta u Srbiji nije bilo „intenzivne političke rasprave“ o toj opciji.
Taj plenum je u saopštenju naveo da ima „snažno uverenje da interesi koji stoje iza ekspertske vlade žele da zloupotrebe studentski pokret u stranačke i aktivističke svrhe“, a „ne zanima ih ispunjenje studentskih zahteva“.
Dodali i da „u prilog tome“ podsećaju da plenumi imaju različite zahteve i koji nisu opšteusaglašeni.
„Svaka proklamacija o ekspertskoj vladi pre objedinjavanja zahteva može samo dodatno da ih zanemari i banalizuje, jer se time efektivno bira politička opcija čiji je glavni zadatak nejasan“, piše Plenum Filozofskog fakulteta.
Upozorili su „da se unutar studentskog pokreta na nacionalnom nivou nije odvijala intenzivna politička rasprava o opciji ekspertske vlade“ već da je, kako su dodali, „ova opcija često gurana iza kulisa, na mala vrata tajnim sastancima i zatvorenim javnim diskusijama“.
„Bilo kakva proklamacija o ekspertskoj vladi stoga rizikuje da našteti jedinstvu studentskog pokreta i zanemari stvaranje konsenzusa koji je ključan deo direktne demokratije“, naveli su studenti Filozofije.
Naveli su da se o predlozima o ekspertskoj vladi često diskutovalo „bez uzimanja u obzir drugih potencijalnih društvenih i političkih rešenja krize“.
Predlozi o ekspertskoj vladi su „stizali bez prethodne napomene, sa zahtevom da se o njima plenumi izjasne za svega nekoliko dana, forsirajući ih da naprave nepromišljene odluke i stvarajući lažan osećaj urgentnosti“.
Plenum Filozofskog fakulteta kaže da je „u javnom diskursu vođena intenzivna kampanja da se svi drugi oblici artikulacije omalovaže i ignorišu dok se ekspertska vlada predstavlja kao jedino moguće rešenje“.
„Iza ovog krojenja javnog mnjenja stoje partijski i aktivistički interesi, suprotni interesima studenata u blokadi“, dodali su oni.
Bez otvorene diskusije, kažu studenti Filozofskog, „ne može nastati rešenje za ispunjenje studentskih zahteva, i time ne može nastati ni rešenje društveno-političke krize“, a za takvu diskusiju su potrebni vreme i uključenost svih studenata preko intenzivnog razgovora na plenumima i javnim raspravama.
Jedino tako će, kako su naveli, „ideja za rešenje krize uživati poverenje svih studenata i jedino tako će se stati na put pokušajima da se studentski pokret zloupotrebi nametnutim političkim opcijama“.
Podsetili su da su njihov „sentiment i posvećenost borbi nepromenjeni od 2. decembra 2024. kada je Filozofski fakultet ušao u blokadu“ i naveli da je „Srbija stala zbog pada nadstrešnice i protiv nasilja nad studentima“.
U toj borbi, „studenti su nebrojen broj puta ukazivali da njih zanima ispunjenje zahteva i da ne žele nikakvu saradnju sa opozicijom i aktivističkim organizacijama“, naveo je studenstki plenum Filozofskog fakulteta.
Ukazali su da „žele nezavisnost studentskog pokreta“ i da „neće dozvoliti manipulaciju njime od strane onih koji hoće da se preko leđa studenata dograbe političkih funkcija“.