To što juče, prvi put posle deset meseci, nismo imali nijednog preminulog od korona virusa, ne znači da bi trebalo da se potpuno opustimo. Broj zaraženih mogao bi da bude i do 30 puta veći, pokazuje najnovije istraživanje, a nemogućnost da se ozbiljno izračuna pravi broj zaraženih spotkopava napore da „razumemo i prestignemo virus“.


Ogroman jaz između procenjenog i zvaničnog broja slučajeva verovatno je posledica porasta kućnog testiranja, koje obično nije uključeno u zvanične brojke, i umora od pandemije ili nedostatka informacija koji dovode neke ljude da uopšte ne testiraju, čak i ako imaju simptome ili izloženost virusu.


Na „faktor 30“ je ukazalo istraživanje sprovedeno u Njujorku o porastu broja zaraženih. „Izgleda da zvanični broj slučajeva potcenjuje pravi teret infekcije za oko 30 puta, što je veliko iznenađenje“, rekao je Denis Neš, autor studije i ugledni profesor epidemiologije na Gradskom univerzitetu u Njujorškoj školi javnog zdravlja za Gardijan.


Sjedinjene Države su sada u četvrtom najvećem talasu Covid-19, prema zvaničnom broju slučajeva, ali stručnjaci veruju da je stvarna stopa zaraženih mnogo veća. Amerika ima u proseku oko 94.000 novih slučajeva svakog dana, a hospitalizacije su u porastu od aprila, iako su i dalje mnogo niže od prethodnih pikova.


Otprilike svaki peti, 22 odsto, odrasli Njujorčanin je verovatno imao korona virus izmedu 23. aprila i 8. maja, prema studiji koja još nije prošla recenziju. To bi značilo da je 1,5 miliona odraslih u gradu imalo kovid u jednom dvonedeljnom periodu – daleko više od zvaničnih podataka za to vreme.


Dok se studija fokusirala na Njujork, ovi nalazi mogu biti i za ostatak zemlje, rekao je Neš. U stvari, Njujorčani verovatno imaju bolji pristup testiranju od većeg dela zemlje (i sveta), što znači da bi nedovoljno brojanje moglo biti još gore na drugim mestima.

„Veoma je zabrinjavajuće. Za mene to znači da je naša sposobnost da zaista razumemo virus i da ga preduzmemo potkopana“, rekao je Neš.
On kaže da su oduvek znali da podaci o broju zaraženih nisu precizni. „Nismo uvek znali koliko“, dodaje.


Takode postoji „ogromna destimulacija“ za mnoge ljude da se testiraju na kovid, rekla je Lara Jirmanus, porodični lekar i na medicinskoj školi Harvard. „Skoro kao da smo stvorili nacionalnu politiku ‘ne pitaj, ne pričaj o kovidu’, a to je savršen način da obećamo da će se brzo širiti“, rekla je ona, posebno u vezi sa tim sa se čak 60 odsto prenose judi koji nikada nemaju simptome.


Bez dobrih podataka o pravim razmerama korona virusa, teže je da se zaštitimo od njega, kažu stručnjaci. Sumnje u zvanične podatke o broju umrlih od korone u Srbiji su se javile još na početka pandemije.

Da nije vreme za opuštanje upozorio je i epidemiolog dr Zoran Radovanović naglasivši da ćemo „imati još umrlih, pandemija još uvek traje“. Komentarišući činjenicu da u toku poslednjih 24 časa nijedna osoba nije preminula od virusa korona, što se nije dogodilo od 28. jula prošle godine, Radovanović je rekao da moramo da imamo u vidu da u zapadnim zemljama, gde je stanovništvo vakcinisano u mnogo višem procentu, zahvaljujući novim sojevima raste broj obolelih.


„Te nove varijatne omikron soja jesu blaže od početnih sojeva, ali su i izuzetno lako prenosive, lak se po prenosivosti približavaju malim boginjama. Imajući to u vidu može da se očekuje povećanje broja obolelih. Čak i ako dobro prođemo preko leta, mi cemo na jesen ili zimu imati novi talas“.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.