
Intervju Mikice Petronijevića, dobitnika nagrade za individualnu filantropiju
„Aktivnosti našeg udruženja usmerene su na obezbeđivanje kvalitetnih sadržaja za decu i odrasle – osobe sa autizmom, kako bismo pružili podršku ovoj ranjivoj kategoriji društva. Takođe, želimo da utičemo na svest društvene zajednice i podstaknemo na donošenje sistemskih i trajnih rešenja, koja će im obezbediti bolje i kvalitetnije uslove života“, izjavio je Mikica Petronijević, dobitnik VIRTUS nagrade za individualnu filantropiju za 2022. godinu. On jeglumac i samostalni umetnik iz Beograda, koji je svoje nasledstvo u vidu seoskog domaćinstva i imanja poklonio Udruženju „Svici u mraku“, i na njemu organizovao prvi Letnji inkluzivni kamp za decu i omladinu koja se nalaze na spektru autizma, kao i za decu sa invaliditetom.
- Dobitnik ste VIRTUS nagrade za individualnu filantropiju. Koliko Vam znači to priznanje?
Izražavam posebnu zahvalnost Trag fondaciji i stručnom žiriju koji su prepoznali i nagradili baš moj rad. Samim tim, čitava ideja koju sam pokrenuo biće dostupnija i vidljivija, što je za mene veoma značajno kako bismo ostvarili svoju humanitarnu misiju, a to je bolji, humaniji i kvalitetniji život osoba sa autizmom.
- Šta Vas je motivisalo da osnujete Udruženje „Svici u mraku“?
Ideja da osnujem udruženje nastala u nedostatku kapaciteta za višednevni smeštaj, kasnije i trajno stanovanje, kao i kvalitetnih sadržaja koji bi oplemenili svakodnevicu mladima i odraslim osobama sa autizmom. Želimo da ovom problemu pristupimo sa više empatije i ljubavi, i da svakodnevno i kontinuirano pružamo podršku ovoj ranjivoj kategoriji društva, kao i da utičemo na svest društvene zajednice i podstaknemo na donošenje sistemskih i trajnih rešenja, koja će obezbediti bolje i kvalitetnije uslove života za osobe sa autizmom.
- Koje se aktivnosti realizuju u okviru Letnjeg inkluzivnog kampa za decu i omladinu, koji se održava na imanju koje ste poklonili Udruženju?
U okviru našeg Letnjeg kampa radimo na poboljšanju motorike i uopšte kompletnog psihofizičkog stanja. Trudimo se da im pomognemo u savladavanju svakodnevnih rutina i unapredimo ih. Sam boravak u prirodi, druženja, zoo terapija, radna okupaciona terapija, umetničke radionice i programi, kao i zdrava, organska hrana, blagotvorno utiču na naše korisnike. Akcenat je na apsolutnom prihvatanju, uvažavanju, bezrezervnoj podršci i ljubavi, osmesima i zagrljaju.
- Nedavno ste se vratili sa hodočašća. Šta je bio cilj tog poduhvata?
Naš Krsni hod imao je nekoliko ciljeva. Prvi je bio da podignemo svest društvene zajednice i celokupne javnosti o položaju dece i osoba sa autizmom. Drugi, da putem društvenih mreža i medija naš cilj i rad postane vidljiviji, a treći, da prikupimo novčana sredstva za proširenje smeštajnih kapaciteta i dalju rekonstrukciju imanja, kao i njegovo privođenje nameni.
U saradnji sa Fondacijom Humanost bez granica dobili smo SMS broj 2407 i slanjem tekstualnih poruka sadržine „105“ prikupljamo novčana sredstva. Dodatno, novac prikupljamo putem brojeva računa i drugih oblika uplata sredstava, o čemu se više može pročitati na sajtu Fondacije.
Četvrti cilj nije planiran, ali je došao sam od sebe. Mnogo divnih ljudi nam je pružilo podršku i pomoć, i time se naš krug prijateljstava mnogostruko uvećao, a naša ideja proširila i van granica Srbije – na čitav region.
- Sa kojim humanitarnim organizacijama sarađujete na zajedničkim
projektima?
Našu akciju Krsnog hoda pomogla su udruženja Akord Media iz Niša, Sportsko društvo slepih i slabovidih iz Čačka, Novi svet iz Novog Sada, Školica sporta „Soko“ iz Lazarevca, brojni pojedinci i planinarska društva iz Gornjeg Milanovca, Čačka, Ušća… Javljaju se udruženja iz čitave Srbije i Crne Gore sa predlozima za ostvarenje saradnje u budućnosti, a sve u korist naše dece.