Šah je danas jedan od najpopularnijih i najbrže rastućih sportova na društvenim mrežama, sa milionskim pregledima na platformama Twitch, Instagram i YouTube. Činjenica da je meč između Karlsena i Ananda gledalo između 500 i 800 miliona ljudi putem strimova govori o sve većem interesovanju mladih za šahom, koji je od „dosadnog“ postao apsolutni „trending“.

Svojevrsna renesansa ove igre javlja se u godini kada Svetska šahovska organizacija (FIDE) slavi vek postojanja, a da u Srbiji vlada sve veće interesovanje za šahom potvrđuju i naši reprezentativci koje je povodom Međunarodnog dana šaha okupio Grey hotel.

Mladi pokazuju sve veće interesovanje za šahom i prate ovaj sport preko YouTube-a i drugih društvenih mreža. Ponosan sam zbog toga jer šah prenosi prave vrednosti o životu, vaspitanju, odnosu prema izazovima. Igranjem šaha deca vežbaju logičko razmišljanje, bude maštu i uče kako biti pravedan. Sa svojom decom čuvam tu tradiciju i svima preporučujem šah, što na rekreativnom, što na sportskom nivou“, naveo je Ivan Ivanišević, sportski direktor reprezentacije Srbije.

Predstavnica naše reprezentacije, Marina Gajčin, šahom je počela da se bavi sa četiri godine, a osim što je izvrsna šahistkinja, završila je teorijsku matematiku, kako kaže, sa velikom lakoćom.

Foto: Magdalena Živanović.Magdalena Živanović

Šah i matematika su veoma povezani. Ako pogledate šahovsku tablu vidite geometrijske oblike, a da biste igrali morate imati mnogo znanja, razumevanja i strategije. Pravila šaha primenjujem i na privatan život i konstantno povlačim paralele između šaha i života. Isto kao i u šahu, u životu se borimo, istrajni smo i nikada ne smemo odustajati“, rekla je Marina Gajčin.

Iako su dečaci u njenoj osnovnoj školi pobeđivali u sportu, reprezentativka Adela Velikić nije odustajala i nizala je pobedu za pobedom od malih nogu.

Kako rastemo i napredujemo, povećava se želja za igrom, što nas dodatno motiviše. Za mene, šah je sport u kojem mogu da se potpuno izrazim. Osim toga, nosi i umetnički i stvaralački duh. Uživam u igri i stvaranju kombinacija, što me dodatno povezuje sa timom. Naša dinamika je posebna, konstantno putujemo i družimo se po raznim delovima sveta. Ipak, na domaćem terenu se osećamo najprijatnije. Nedavno smo bili gosti u Grey hotelu na Kopaoniku, gde smo imali pripreme. Kopaonik ima posebnu energiju koja nam pomaže da se što bolje spremimo za velika takmičenja“, navela je Adela.

Kada se govori o šahu, pomišlja se na hobi, igru, nauku, umetnost, sport. Za Roberta Markuša, šah nije samo profesija već i igra koju najviše voli da igra.

Šah može doneti velike benefite za mlade –  razvijanje vijuga, planiranje poteza unapred, što pomaže u daljem razvoju. U šahu razmišljam kao i u privatnom životu. Isto kao što na šahovskoj tabli ne volim da preuzimam rizike, tako i u donošenju velikih životnih odluka, dobro razmislim pre nego što povučem sledeći potez“, objašnjava reprezentativac.

Naše reprezentativce u budućnosti očekuju mnoga prvenstva, turniri i mečevi. Svoje iskustvo i znanje pokazaće na Olimpijadi u Budimpešti, Prvoj ligi Srbije za muškarce i žene, na Kupu evropskih šampiona, a pojedinačno ih očekuju mečevi na prvenstvu Evrope u Crnoj Gori.

Tagovi

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.