Protiv bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa pokrenut je novi krivični postupak i to samo nedelju dana nakon što je optužen za prikrivanje informacija o nacionalnoj bezbednosti.
Najnovija optužnica federalnih tužioca protiv Trampa, pokrenuta je, kako se navodi, zbog njegovih napora da poništi i preokrene rezultate predsedničkih izbora 2020. godine, što je rezultiralo napadom na Kapitol 6. januara 2021. godine.
Bivši predsednik je u četiri tačke optužen za zaveru, koju je navodno počinio sa svojim saradnicima, kako bi poništio rezultate predsedničkih izbora i lišio Amerikance njihovih ustavnih prava, a njegovo saslušanje zakazano je za četvrtak, u Saveznom sudu u Vašingtonu.
„Tramp je znao da je izgubio izbore, ali je po svaku cenu hteo da ostane na vlasti, pa je uključio i alternativne birače za lažno potvrđivanje rezultata dostavljenih Kongresu.“
U optužnici je nabrojano i šest neimenovanih saučesnika, među kojima su, pretpostavlja se, advokati povezani sa Trampom, bivši zvaničnici i članovi administracije. Specijalni tužilac Džek Smit je u kratkoj izjavi rekao da su “neredi od 6. januara 2021. godine, napad na središte američke demokratije i podstaknuti su Trampovim lažima”.
U januaru sledeće godine bira se republikanski kandidat za predsednika, pa se nameće pitanje da li će Tramp istrajati u svojoj kandidaturi, kao i kakvu će štetu njegovoj reputaciji naneti nova tužba i kako će ovo generalno uticati na izbore 2024. godine?
Iako nije nova tema njegovih saradnika, ponovo se pokazala kao važna i aktuelna: da li se sve ovo radi zbog pritiska i uticaja na predstojeće predsedničke izbore?
Šta kažu Trampovi saradnici?
Prilikom svakog od obraćanja, Tramp i njegovi saradnici iskoriste priliku da tužbe protiv bivšeg predsednika SAD prokomentarišu kao „sliku i priliku“ takozvanog „lova na veštice“ i deo političkog pritiska njegovih rivala.
Tramp je još tokom trajanja svog predsedničkog mandata voleo taj izraz „lov na veštice“, a kada je taj mandat neslavno okončan, tokom procesa impičmenta i svega što mu je nakon toga stavljeno na teret, postao je standardni, svakodnevni deo njegovog vokabulara.
Ovog puta, tim bivšeg predsednika je saopštio da je Tramp uvek poštovao zakon, a optužnicu je okarakterisao kao „progon koji podseća na nacističku Nemačku“.
„Predsednik Tramp je meta neviđenih i sramotnih pritisaka, ali ga to neće odvratiti od cilja“, piše u saopštenju.
Budućnost Trampove kampanje
Bivši predsednik već neko vreme vodi izbornu kampanju iako se istovremeno suočava sa optužnicama. Ranije ove godine optužen je za nezakonito čuvanje poverljivih dokumenata i za isplatu novca Stormi Danijels pre izbora 2016. godine.
Osim zbog pravnog pritiska koji oseća, takvo vođenje kampanje donosi i druge probleme – skupo je.
S druge strane, ako pogledamo Ustav SAD, odnosno uslove za kandidaturu na predsedničku funkciju, optužnice ne predstavljaju prepreku za Trampovu trku. Čist kazneni dosije nije uslov. Pitanje je samo da li je kriterijum u očima glasača.
Iako se povodom najnovije optužnice bivši predsednik nije još uvek oglasio, možemo da pretpostavimo da neće odustati od kandidature.
Ako je suditi po govoru na republikanskom skupu u Ajovi, koji je održan pre nekoliko dana, i samo dan nakon što je protiv njega podignuta optužnica u vezi sa slučajem Mar-a-Lago, on je poprilično siguran u to da je jedini republikanski kandidat koji može da pobedi na predsedničkim izborima.
Na tom skupu predsednički kandidati su se obratili donatorima i lokalnim partijskim liderima uoči ključnih stranačkih sastanaka.
Tramp se za govornicom pozvao na ankete prema kojima vodi u odnosu na DeSantisa i dodao da je jedini koji može da pobedi Bajdena.
Prema anketama FiveThirtyEight, Donald Tramp je sa 52,4 odsto glavni republikanski kandidat za predsedničke izbore, dok guverner Floride Ron DeSantis ima 15,5 odsto, a svi ostali jednocifreni rezultat.