Srbija ima rezerve nafte za krizne situacije za nešto manje od dva meseca što znači da ne bi trebalo da bude nikakvih naglih promena na tržištu, u slučaju američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije (NIS), kaže ekspert za energetiku za Nedeljnik.
„Rezerve upravo zbog toga i postoje, ako dođe do krize da možete dva meseca da nastavite da funkcionišete kao da se ništa nije desilo. Za to vreme našlo bi se neko rešenje, niko nas neće ostaviti bez nafte ili naftnih derivata zašto što se uvode sankcije NIS-u. To bi bila kazna za ruski deo, a ne za Srbiju“, kaže profesor Mašinskog fakulteta Miloš Banjac u telefonskom razgovoru za Nedeljnik.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u petak da mu je „potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv NIS zbog ruskog vlasništva“.
Banjac kaže da bi u slučaju sankcija moglo da dođe „do povećanog uvoza nafte, odnosno naftnih derivata iz inostranstva“.
„Imamo sreće što imamo rafineriju koja ostvaruje prihod tako što prerađuje sirovu naftu. Moguće je uvoziti naftne derivate i snabdevati stanice.“
On navodi da bi Srbija mogla da da uvozi iz Mađarske, koja ima velike rafinerije.
„Trenutno stanje bi moglo i da se preusmeri – NIS je snabdevao MOL, sada bi mogao MOL da snabdeva stanice“, kaže Banjac.
POSKUPLJENJE?
On navodi da bi u slučaju sankcija usledilo „blago poskupljenje“.
„Možda će biti nijansu skuplje.“
Međutim, on kaže da su akcize države veće nego što bi trebalo, pa bi poskupljenje moglo da se koriguje smanjenim udelom države.
„Velika margina postoji na akcizama koje država uzima, a to je više od polovine ugrađivanja na cenu naftnih derivata. Tako da ima prostora da država malo popusti ako baš dođe do krizne situacije.“
Te cene koje vlada diktira, kaže, imale su smisla u doba Kovida, kada je došlo do poremećaja na tržištu.