“Platiću 361 funtu kako bih stajao u svom lokalnom parku.

Nakon šest sati borbe sa Ticketmasterom, uključujući nekoliko sati u redu za red, imao sam oko 90 sekundi da odlučim kolika je cena moje ljubavi prema grupi Oasis.

Do 14.30 u subotu, sve ulaznice od 135 funti za koncert u Mančesteru planiranog za 20. jul naredne godine su nestale, sve su već bile rasprodate. Jedine koje su preostale bile su one za  “stajanje“ za koje sam – s obzirom na cenu od 337,50 funti – naivno pretpostavio da vam barem omogućava bolji pogled.

Deset sekundi. Devet sekundi. Osam. Nije bilo vremena za razmišljanje ili vreman za konsultaciju sa prijateljima da li mogu sebi priuštiti tako veliki izdatak.”

Počela je tako jedna “ispovest” jednog od novinara Gardijana. Tekst u kome su se pronašli mnogi i koji su mogli da napišu svi oni koji su se u subotu ujutru našli u ovoj situaciji. Nakon euforije koja je zavladala među fanovima saznanjem da je Oasis ponovo “back together”, usledila je agonija. I borba za ulaznicu omiljenog benda.

Samo nekoliko minuta po zvaničnom završetku prodaje ulazniza za Oasis, pretprodaja karata pojavila se na drugim sajtovima i to po cenama od nekoliko hiljada funti. Bend se tim povodom obratio i upozorio svoje fanove.

Adam Veb, menadžer kampanje u FanFair Alijansi, koja je osnovana da pomogne kupcima i umetnicima da se pozabave pitanjem preprodaje ulaznica, pozvao je ministre da deluju.

„Potrebna nam je neka akcija vlade”, naveo je on.

Ubrzo se pretprodaja ulaznica za Oasis proširala na drugim sajtovima i to i za po 6.000 funti – što je oko 40 puta više od nominalne vrednosti ulaznice.

Potom je sekretarka za kulturu, Liza Nandi, saopštila da će ministri vlade Velike Britanije ispitati povećanje cena ulaznica u reviziji nakon što su se cene karata udvostručile dok su bile u prodaji, kao i spomenuti slučaj pretprodaje ulaznica.

Ona smatra da su ovako visoke cene karata “poražavajuće” jer su cene standardnih ulaznica skočile sa 148 na 355 funti na stranici Ticketmastera.

Razlog zašto su cene ulaznica porasle je princip po kome ovaj sajt funkcioniše. Po mehanizmu “dinamičko određivanje cena” cene ulaznica koje su tražene mogu biti veće od prvobitno postavljene.

“Nakon vesti o povratku grupe Oasis zaista je tužno videti da zbog previsokih cena neki fanovi neće moći da slušaju svoj omiljeni bend uživo. Ova vlada je odlučna da te fanove vrate u centar priče i muzike”, saopštila je Nandi u nedelju.

Ona je dodala da će vlada potegnuti pitanje trasparentnosti i pitanje upotrebe dinamičkog određivanja cena, uključujući tehnologiju oko sistema čekanja koji ga podstiču. Ranije ove godine laburisti su u svom predizbornom programu obećali da će uvesti “novu vrstu zaštite potrošača” o pretprodaji karata. Tada je Starmer rekao da pristup kulturi ne može biti izložen „na milost i nemilost nemilosrdnim prodavačima ulaznica koji podižu cene“.

Ticketmaster je u svom saopštenju naveo da oni ne određuju cene, i da to rade organizatori događaja koji “cenu ovih ulaznica određuje prema njihovoj tržišnoj vrednosti“. Veruje se da su cene ulaznica odredili promoteri benda SJM Concerts, MCD i DF Concerts and Events.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.