Indija ne stoji samo kao posmatrač, već i kao istaknuti igrač u globalnoj solarnoj revoluciji. Indija trenutno zauzima 4. mesto u svetu po kapacitetu solarne energije. U poslednjih pet godina, solarni instalirani kapacitet zemlje je doživeo monumentalnu transformaciju, povećavši se sa 21.651 MV na 70.096 MV u 2023. Sa ambicioznim ciljevima i politikama kao što je Podsticaj povezan sa proizvodnjom (PLI), Indija pokušava da postigne 500 GV kapacitet obnovljivih izvora energije do 2030. godine. Nisu samo posvećeni održivoj energiji već i obezbeđivanju zelenijeg sutra za celu planetu.

Kako napredujemo u 2023. godini, sve manji troškovi solarne industrije, poboljšana rešenja za skladištenje energije i napredak mreže zauzimaju centralno mesto. Industrija je svedok povećane decentralizacije, širokog usvajanja i porasta solarnih projekata, što odražava posvećenost održivoj energetskoj budućnosti. Nekoliko globalnih izveštaja o trendovima u 2023. godini pokazuje da solarna energija postaje ne samo opcija već i globalna potreba.

Posvećenost indijske vlade solarnoj energiji nije samo u rečima već i u sveobuhvatnim politikama i inicijativama. Šema Podsticaja vezana za proizvodnju (PLI) za Nacionalni program o visokoefikasnim solarnim fotonaponskim modulima za postizanje proizvodnog kapaciteta Giga Vatt (GV) skale u visokoefikasnim solarnim fotonaponskim modulima sa izdacima od 24.000 INR uvedena je da bi se podstakla domaća proizvodnja i učvršćivanje pozicije Indije kao solarne elektrane.

Još jedna kritična inicijativa koja naglašava posvećenost Indije solarnoj energiji jeste šema solarnog parka, dizajnirana da uspostavi 50 solarnih parkova od 500 MV i više sa kumulativnim kapacitetom od ~38 GV do 2025/26. Ovi solarni parkovi deluju kao čvorišta za proizvodnju solarne energije, privlačeći investicije i podstičući povoljno okruženje za razvoj solarne energije. Oni su instrumentalni u postizanju ekonomije obima, čineći solarnu energiju priuštivijom i pristupačnijom. U okviru ove šeme, do sada je završeno 11 solarnih parkova ukupne snage 8521 MV, a delimično je završeno 7 solarnih parkova ukupne snage 3985 MV. U ovim parkovima su razvijeni solarni projekti ukupne snage 10.237 MV.

Šeme kao što je PM-KUSUM – čiji je cilj da se postignu dodatni kapacitet solarne energije od 30,8 GV do marta 2026 – transformišu indijski poljoprivredni sektor postavljanjem decentralizovanih solarnih elektrana, zamenom poljoprivrednih dizel pumpi solarnim pumpama za poljoprivredu i solarizacijom postojeće poljoprivrede povezane sa mrežom pumpe. Smernice šeme obavezuju da se koriste autohtono proizvedeni solarni moduli sa autohtonim solarnim ćelijama, agregatom motornih pumpi, kontrolerom i balansom sistema.

Program solarnog krova (Rooftop Solar Program) za stambeni sektor i Program Off-grid solarnih PV aplikacija za ruralna područja takođe čine solarnu energiju dostupnom davanjem subvencija. Podrška nije samo finansijska; to je strateško ulaganje u budućnost na solarnu energiju.

Štaviše, Međunarodna solarna alijansa (ISA), koju su 2015. godine pokrenuli časni premijer Indije i predsednik Francuske, predstavlja odličan primer kako zajednički napori mogu da usmere svet ka čistijoj, zelenijoj i održivijoj budućnosti. To je platforma za saradnju koja je usredsređena na članove i fokusirana je na akciju usmerenu na stvaranje 450 GV obnovljive energije do 2030. Ona ima za cilj da unapredi široko usvajanje tehnologija solarne energije širenjem pristupa energiji, obezbeđivanjem energetske bezbednosti i katalizacijom energetske tranzicije u okviru svojih zemlja članica. Sa 20 pobednika, SolarKs: A Startup Challenge Africa Chapter, inicijativa ISA, takođe donosi inovativna i pristupačna rešenja solarne energije za izazove afričke energije. ISA nastoji da otključa 1 bilion dolara investicija do 2030. smanjenjem troškova tehnologije i njenog finansiranja i povećanjem veština radne snage u solarnoj industriji.

(Izvor: investindia.gov.in)

Indijska vizija 2030: Inovacije osvetljene

Indijska vizija za 2030. je mozaik dominacije obnovljive energije sa značajnim fokusom na zeleni rast za borbu protiv klimatskih promena i omogućavanje energetske tranzicije. Do 2047. Indija ima za cilj da postane energetski nezavisna nacija kroz mešavinu električne mobilnosti, CNG-a i prirodnog gasa sa cevovodima, mešanja 20% etanola i proizvodnje zelenog vodonika. Zemlja takođe ima za cilj da 90% svoje energije dobije iz obnovljivih izvora.

Na ovom putu ka energetskoj nezavisnosti ka 2047, nove tehnologije imaju ključ. Indija ima potencijal da igra važnu ulogu u proizvodnji čiste tehnologije, vođena ekosistemom politike podrške, proizvodnim klasterima i jedinstvenim skupom veština. Indija teži da usvoji napredne tehnologije koje obećavaju sigurnu, pristupačnu i održivu energiju za sve.

Indija ima četvrti najveći instalirani kapacitet obnovljive energije u svetu i primila je preko 14,858 miliona dolara direktnih stranih investicija (SDI) između aprila 2000. i juna 2023.

Indijski sektor solarne energije je sjajna prilika koja čeka da bude iskorišćena sa procenjenim potencijalom od 7,48,990 MV. Od otvaranja radnih mesta do podsticanja inovacija i više, tržište solarne energije je ključno za ekonomski razvoj Indije i energetsku tranziciju. Putovanje nije samo ka održivoj energiji, već i ka živahnoj i otpornoj ekonomiji osvetljenoj sunčevim zracima.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.