Atmosfersko-okeanski fenomen El Ninjo mogao bi da ubrza topljenje glečera starih 12.000 godina, a jedan stručnjak čak tvrdi da može da dokumentuje njihovo „izumiranje“, prenosi RTS.

Dva od svega nekoliko preostalih tropskih glečera u svetu tope se ubrzano. U pitanju su glečeri u Indoneziji, a njihov led, prema procenama eksperata, mogao bi da nestane do 2026. godine ili čak i ranije.

Uzrok topljenja indonežanskih tropskih glečera pronađen je u vremenskim obrascima nastalim zbog El Ninja koji produžava sušnu sezonu, saopštila je agencija za geofiziku te azijske zemlje.

Indonezija, u kojoj se nalazi trećina svetskih prašuma, najviše posle Brazila i Konga, očekuje da bi sušna sezona mogla da potraje do oktobra, a time El Ninjo povećava rizik od šumskih požara i ugrožava zalihe čiste vode.

Iako je agencija upozorila da bi pacifički fenomen mogao da učini ovogodišnju sušnu sezonu najtežom od 2019. godine, jedan od istraživača rekao je da bi to takođe moglo ugroziti 12.000 godina stare tropske glečere ove jugoistočne Azije.

„Glečeri bi mogli nestati pre 2026. godine, ili čak brže, a El Ninjo bi mogao da ubrza proces topljenja“, rekao je Donaldi Permana, misleći na glečere planinskog masiva Punčak Džaja, u centralnoj Papui.

Glečeri, za koje je rekao da su među retkim preostalim u tropima, su takozvana Karstens piramida visoka 4.884 metra i East Northwall Firn, koji je na visini od 4.700 metara u planinama Džajavidžaja, u najistočnijim delovima regiona Papue.

Glečeri su se značajno istanjili u poslednjih nekoliko godina, upozorava Donaldi, sa 32 metra, koliko je iznosio ledeni pokrivač 2010. godine, na osam metara izmerenih 2021. godine, dok je njihova ukupna širina pala sa 2,4 kilometra u 2000. na samo 230 metara 22 godine kasnije.

Ipak, nešto se može učiniti da bi se sprečilo da glečeri kopne, naglasio je Donaldi, dodajući da bi topljenje moglo da poremeti regionalni ekosistem i da izazove porast globalnog nivoa mora u roku od jedne decenije.

Sada smo u poziciji da dokumentujemo ‘izumiranje’ glečera. Bar možemo reći budućim generacijama da smo nekada imali glečere“, dodao je Donaldi, koordinator odeljenja za klimatska istraživanja indonežanske agencije BMKG.

Osim u Papui, tropski glečeri se mogu naći u Andima Južne Amerike i planinama Kilimandžara, na planinama u Keniji i planinskom vencu Ruvenzori u Africi.

Indonezija je najveći svetski izvoznik uglja i ima cilj da do 2060. dostigne nultu emisiju ugljeničnih gasova.

Energija iz uglja čini više od polovine njenog snabdevanja energijom. Prošle godine je postavila ambiciozan rok da do 2030. godine sama smanji emisije gasova sa efektom staklene bašte za 31,89 odsto, odnosno za 43,2 odsto uz međunarodnu podršku.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.