U Republici Srbiji je do 15 časova 10. oktobra registrovano ukupno 34.685 slučajeva koronavirusa.
Od poslednjeg preseka testirano je ukupno 4.976 pacijenata koji su ispunjavali kriterijume za testiranje, od čega je njih 168 bilo pozitivno.
Na respiratoru se nalaze 22 pacijenata.
Potvrđeno je da je od poslednjeg preseka preminula je jedna osoba zaražena koronavirusom.
Procenat pozitivnosti danas iznosi 3,37 odsto.
KORONAVIRUS U SRBIJI
Dr Kon: Zabrinut sam, često se krše mere, tek ćemo videti posledice
Epidemiolog dr Predag Kon zabrinut je zbog trenutnog nivoa (ne)ozbiljnosti kada je u pitanju poštovanje mera, rekao je u razgovoru za Blic.
“Svi događaji i svako kršenje mera manifestovaće se za 10 dana jer se potencijal virusa jasno povećao, tako da će se to odraziti na dalje pogoršanje”, rekao je Kon.
Poručio je da je izgleda došlo vreme da se ponovo šalju apeli.
“Vreme je da se ponovo apeluje na poštovanje mera, prvenstveno na držanje distance i izbegavanja masovnog okupljanja. Nošenje maske se preporučuje i na otvorenom ako ne može da se obezbedi distanca. U zatvorenom prostoru je nošenje maske apsolutno obavezno”, rekao je Kon, a zatim i uputio posebno upozorenje Beograđanima.
“Ono što mora da se kaže je da se nama situacija ozbiljno pogoršava, posebno u Beogradu, ne samo da je nesigurna nego ide u pravcu da postane nepovoljna”, zaključio je.
Dr Kisić Tepavčević: Kafići su u večernjim satima najrizičnija mesta zaražavanja…
Zamenica direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da je skraćenje radnog vremena ugostiteljskih objekata ponovo uvedeno zato što su oni prepoznati kao jedna od najrizičnijih mesta za zaražažanje novim koronavirusom.
Ona je na TV Prva rekla da je bilo dana kada je 50 odsto novozaražanih u populaciji između 25 i 40 godina, navodilo da su se verovatno inficirali na okupljanjima uveče, kada se ljudi opuste i prekinu da se pridržavaju epidemioloških preporuka.
“Po pravilu smo primetili da dolazi do zaražavanja na nekim noćnim dešavanjima ili okupljanjima… nakon čega obično sledi dalje zaražavanje unutar porodice”, dodala je Kisić Tepavčević.
Navela je i da se epidemiološka slika koja je povoljnija od svih država u okruženju “nije desila slučajno”, a da su u strukturi ukupno obolelih turisti koji su dolazili iz inostransta činili oko pet odsto.
“Većina se vratila u preporučenom periodu… a naši turisti su mogli da se prepoznaju zato što su (i na moru) uglavnom nosili maske”, kaže Kisić Tepavčević.
Ona je rekla da predstoji hladno vreme, kada se respiratorne infekcije očekuju, da koronavirus nije imao sezonalnost, što se prethodno očekivalo, kao i da se “širi kao požar u šumi” svaki put kada mu to dozvole ublažavanjem mera.
“Epidemiološka situacija nikada neće biti sigurna dok god virus kruži u populaciji”, rekla je Kisić Tepavčević.
REGIONALNI PROBLEMI SA KORONAVIRUSOM
Novih 428 slučajeva koronavirusa u BiH, virus se proširio po čitavoj Federaciji
U Bosni i Hercegovini je u protekla 24 časa koronavirusom zaraženo 428 osoba, a registrovan je jedan smrtni slučaj.
U federaciji BiH je testirano 1.378 uzoraka, od kojih je 299 pozitivno na koronavirus.
Novi slučajevi registrovani su u svim kantonima u Federaciji BiH.
Zavodu za javno zdravstvo Federacije BiH prijavljen je jedan smrtni slučaj.
U Republici Srpskoj је tеstirаno 680 lаbоrаtоriјskih uzоrakа, а Kovid-19 je pоtvrđеn kоd 129 оsоbа.
Najviše novoobolelih ponovo je iz Banjaluke, 39 osoba, a novi slučajevi zabeleženi su u još 28 gradova i opština u RS.
U Bosni i Hercegovini je od početka pandemije zaraženo ukupno 30.105 osoba, a preminulo je 916 osoba.
U Hrvatskoj 486 novoobolelih, više od 10 odsto testiranih je zaraženo, četiri osobe preminule
U Hrvatskoj je u poslednja 24 sata potvrđeno 486 novih slučajeva zaraze korona virusom, a četiri osobe su preminule, saopštio je danas Nacionalništab civilne zaštite.
Trenutno je aktivnih slučajeva 2.662, među njima su 382 pacijenta na bolničkom lečenju, od toga na respiratoru 29. U protekla 24 sata testirano je 4.576 osoba, a u samoizolaciji su trenutno 12.424 osobe.
U Zagrebu je u poslednja 24 sata potvrđeno rekordnih 199 novih slučajeva zaraze, od kojih su 84 kontakti ranije pozitivnih osoba. Testirano je 1.054 uzoraka. Za 553 osobe izrečena je mera samoizolacija.
Od početka epidemije u Hrvatskoj, korona virus je potvrđen kod 19.932 osobe, od kojih se oporavilo 16.953, a preminulo 258. Testirano je ukupno 353.526 osoba.
Korona kriza potresa Severnu Makedoniju: Lekari napuštaju bolnice, smena ministra zdravlja zahtev opozicije
Najveća opoziciona partija Severne Makedonije, VMRO-DPMNE, zatražila je danas ostavku ministra zdravlja Venka Filipča zbog velikog porasta broj zaraženih kovidom, ocenivši da nije sposoban da se izbori s epidemijom.
U saopštenju se navodi da je 386 juče potvrđenih slučajeva zaraze naveći broju Severnoj Makedoniji u jednom danu od početka epidemije, i da je za samo jednu sedmicu, 2-9. oktobra, registovano više od 2.000 novih slučajeva zaraze.
“Broj zaraženih u poslednnjih sedam dana dokaz je da Filipče nema ni kapacitet, ni strategiju da se izbori sa tim zlom. Umesto realne borbe s koronavirusom, od (premijera Zorana) Zaeva i Filipča imamo samo jeftini PR za svakodnevne političke poene”, smatra VMRO-DPMNE.
Stranka Hristijana Mickoskog suprotstavila se najavljenim merama za sprečavanje širenja koronavirusa: ograničavanje na četiri gosta privatnih poseta, okupljanja i proslava, kao i okupljanja napolju od 22.00 sata do ujutro, takođe na četvoro.
“Poslednjih nekoliko dana imamo galopirajuće brojeve, a sve što radi Zaev je kršenje ustavnih prava građana”, kaže se u saopštenju najveće makedonske opozicione paertije.
VAKCINA U HRVATSKOJ I SRBIJI VEĆ U DECEMBRU?
Koronavirus ponovo je počeo da se nezadrživo širi u Evropi, a britanski mediji objavili su novu važnu vest – oksfordska vakcina bi mogla da bude dostupna već u decembru, prenosi Jutarnji list.
Oni pišu da bi kompanija AstraZeneca mogla da dobije “privremeno odobrenje” kako bi počela sa distribucijom vakcine.
To privremeno odobrenje zavisi od uspešnosti treće faze, u kojoj se ispitivanje oksfordske vakcine nalazi neko vreme, uprkos nedavnom privremenom zaustavljanju ispitivanja.
Ako se ove najave britanskih medija pokažu tačnim, zemlje Evropske unije – a pored njih i Srbija – dobiće određenu količinu doza već do kraja godine. Srbija je potpisala obavezujući sporazum o pridruživanju COVAX Facility inicijativi koja se zalaže za lakši pristup vakcini za koronavirus i tako postala jedna od 156 članica Inicijative.
U pitanju je inicijativa kojom upravlja Globalna alijansa za vakcine i imunizaciju u saradnji sa Svetskom zdravstvenom organizacijom.
Kina, koja ima četiri kandidata za vakcinu protiv koronavirusa u poslednjoj fazi kliničkih ispitivanja, objavila je da se pridružuje Kovaksu.
Način preraspodele doza je već određen, a poznato je da bi u Hrvatsku trebalo da stigne oko milion i po doza.
Evropska unija je dogovorila kupovinu 300 miliona doza po ceni od 2,5 evra, a dogovorena je kupovina vakcina i sa kompanijama Sanofi-GSK (300 miliona doza) i Džonson i Džonson (200 miliona + 200 miliona doza).