U poslednja 24 sata na korona virus u Srbiji testirano je 9.507 osoba, njih 92 bilo je pozitivno, dok je preminulo jedno lice.

Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja i Instituta „Batut“, na respiratorima u bolnicama širom Srbije nalazi se 33 pacijenata.

https://www.nstore.rs/product/elektronsko-pdf-izdanje-nedeljnika-br-452-od-10-septembra/

Predrag Kon pozvao građane da odluče: „Da li su nam važnija masovna veselja ili kontrola epidemije…”

Epidemiolog Predrag Kon napisao je na svom Fejsbuk profilu da treba da se odlučimo da li su nam važnija masovna veselja, utakmice i putovanja ili da držimo epidemiju pod kontrolom, da li je teže nositi maske ili sahranjivati preminule od kovida-19, konstatujući da bi uz više razumevanja i solidarnosti mogli da sprečimo razornost još jednog talasa.

“Treba da se odlučimo… Da li su nam važnija masovna veselja ili da držimo zajedno epidemiju pod kontrolom… Da li je značajnije da organizatori svadbi, muzičari, prodavci venčanica uspešno rade, da sportski navijači prisustvuju utakmicama, da li su nam važniji masovni skupovi i razni događaji koje volimo i u kojima uživamo ili su nam važniji životi ljudi I čuvanje zdravstvenog sistema Srbije? Da li su nam putovanja važnija od zdravstvene bezbednosti? Da li i kada je besmisleno rizikovati zbog okupljanja koja se danas mogu uz malo više volje bezbedno i jeftinije organizovati online (kongresi, konferencije)?”

Kon je upitao i da li smo u stanju da se, kao društvo, još više adaptiramo, da država pomogne i onima kojima do sada nije, a objektivno ne mogu zbog epidemije da rade.

“Treba da se odlučimo, da li je teže sprovesti mere obaveznog nošenja maski ili svakodnevno sahranjivati preminule od Kovid-19… A mogli bismo zajedno uz mnogo više razumevanja i solidarnosti, samo striktnim sprovođenjem mera, da sprečimo razornost još jednog talasa, pika, povećanja. Da ga bar značajno oslabimo… Zaista zavisi od svih nas. I to neće rešiti pojedinci, vlada, predsednik… Svi su samo u prilici da pokazuju put, traže i pronalaze izlaz, a rezultat dolazi samo sa postojanjem razumevanja i solidarnosti”, napisao je na svom Fejsbuk profilu epidemiolog.

Krizni štab zaseda u ponedeljak: Odlučivaće se o karantinu za povratnike…

Na sednici Kriznog štaba koja će se održati u ponedeljak raspravljaće se o eventualnom uvođenju karantina za povratnike iz inostranstva, pre svega iz Crne Gore, prenosi B92.

Kako prenose mediji, razlog za razmišljanje o takvoj meri je to što Crna Gora poslednjih dana beleži sve veći proj novozaraženih koronavirusom, pa je sada gotovo svaka treća testirana osoba pozitivna na virus kovid 19.

U Crnoj Gori trenutno boravi 75.000 turista iz Srbije, a zbog trenutne epidemiološke situacije u kojoj u toj zemlji sa 628.000 stanovnika svaki dan oboli oko 200 osoba od koronavirusa, moguće je uvođenje karantina, piše Kurir.

“Niko do ovog momenta nije predložio karantin za naše građane koji se vraćaju iz Crne Gore i drugih zemalja u kojima su na letovanju. Kakav stav o karantinu će biti u ponedeljak na sednici kriznog štaba zavisiće od trenutne epidemiološke situacije i u tim zemljama i kod nas”, izjavio je epidemiolog Branislav Tiodorović.

Slično prenosi i Srpski telegraf, koji piše, pozivajući se na izvor iz Vlade Srbije, da ukoliko i bude uveden karantin, on neće trajati 15 dana, već pet ili sedam.

List Informer prenosi mišljenje stručnjaka da u ovom momentu ne treba ići u Crnu Goru, kao i da epidemiološka situacija u Srbiji može da se pogorša dolaskom povratnika sa mora.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.