U Srbiji je u protekla 24 sata evidentirano još 4.995 zaraženih korona virusom, a od posledica COVID-19 preminula je još 31 osoba.
Testirano je ukupno 13.429, a na respiratorima se nalazi 212 osoba, što je takođe najviše do sada.
Procenat pozitivnosti – broj pozitivnih u odnosu na broj testiranih – iznosi 37,19 odsto, što je rekord od početka pandemije u Srbiji.
Kada je reč o gradovima, u Beogradu je i danas prijavljen najveći broj novozaraženih – 1.876.
Na drugom mestu je Novi Sad sa 228 novoinficiranih, a na trećem Kragujevac sa 185. Niš je postao žarište poslednjih dana, a i danas beleži veliki broj slučajeva – 130. Pančevo i danas registrovalo preko 100 slučajeva zaraze – 124 novozaražene osobe u poslednja 24 sata, dok je u Valjevu njh 119 bilo pozitivno na testu za koronavirus. Kraljevo je zabeležilo 85 novih slučajeva, a Požarevac 81.
Ostali gradovi i opštine imaju manje od 60.
(Beta) – Gradonačelnik Beograda Zoran Radojičić najavio je da će beogradski krizni štab zasedati u ponedeljak, kako bi dogovorili način sprovođenja mera koje je tražio medicinski Krizni štab, naročito kada je reč o gradskom prevozu.
“Tri mere su ključne – skraćenje radnog vremena, kontrola kućne izolacije i preporuka da se radi od kuće”, rekao je gradonačelnik.
On je u Jutarnjem dnevnku RTS-a rekao da je poruka da se manje kreće i da će se u gradskoj upravi dogovoriti kako da sprovedu zahtevane mere.
Objasnio je da GSP u “špicevima” putnike prevozi sa 1.640 vozila, a da će taj broj vozila na ulici biti do 20.00 časova, a ne kao do sada samo od 6.00 do 9.00 i od 15.00 do 18.00.
“Ipak, ne možemo zaustavljajti prevoz van stanice kako bi neko izašao, jer nije bezbedno, tako da ćemo u ponedeljak sve uskladiti”, objasnio je gradonačelnik posle najave ministra zdravlja Zlatibora Lončara da autobusi koji budu popunjeni preko dozvoljenog broja neće stajati na stajalištima.
Radojičić je dodao da je pred svima teška zima i da je za prevazilaženje krize ključna solidarnost.
On je naveo da je poslednjih dana komunalna milicija prekinula šest kućnih žurki, i da mladi ljidi koji su najčešće asimptomatski prenosioci, najčešće krše pravila.
“Sa druge strane, u Beogradu se dnevno pregleda više od 5.500 pacijenata, od kojih više od 60 odsto dolazi prvi put sa simptomima kovida, što je signal da je situacija ozbiljna i da se epidemija još razbuktava”, rekao je gradonačelnik.
On je ponovio apel da svi koji mogu rade od kuće, da ne odvode decu u vrtiće i ne kreću se nigde.
Kako će funkcionisati gradski prevoz u Beogradu: Više vozila i obaveštenje o maksimalnom broju putnika…
Od utorka, 24. novembra, zbog skraćenog radnog vremena restorana, kafića, barova, klubova, kladionica i tržnih centara do 18 časova, u periodu od 17 do 20 časova, linije javnog gradskog prevoza biće pojačane sa još 236 vozila, saopšteno je iz Sekretarijata za javni prevoz Grada Beograda.
Redukcija polazaka zbog smanjenja broja putnika od utorka počinje od 20 časova.
Sekretarijat je naveo da su prevoznicima dostavljena obaveštenja o maksimalnom broju putnika u vozilu u zavisnosti od tipa vozila, a u skladu sa epidemiološkom situacijom i donetim merama, prenosi N1.
Obaveštenja će biti istaknuta na prednjim vratima vozila.
Sekretarijat je apelovao da korisnici javnog prevoza poštuju obavezu nošenja zaštitnih maski u vozilima, kao i na stajalištima gde se nalazi veći broj ljudi.
Eksplozija i požar u novoj kovid bolnici u Nišu, četiri osobe povređene
U eksploziji i požaru u novoj kovid bolnici u Kliničkom centru u Nišu četiri osobe su povređene, prenosi N1.
Prema prvim informacijama, povređena su tri medicinska radnika i jedan pacijent.
Kako saznajemo, eksplodirala je boca sa kiseonikom, a zatim je izbio požar, koji je brzo ugašen.
“Škole u Srbiji pred vanrednom situacijom, nećemo moći da sprovodimo nastavu…”
(Beta) – Predsednik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije “Nezavisnost” Tomislav Živanović ocenio je danas da škole u Srbiji još uvek nisu u kolapsu, ali su vrlo blizu vanrednoj situaciji zbog povećanog broja učenika i nastavnog osoblja obolelog od COVID-19.
“U prosveti imamo oko 100.000 zaposlenih, a veliki deo njih zaposlen je na određeno, ili imaju zamene. Po pitanju broja obolelih i onih koji se nalaze u izolaciji situacija se svakog momenta menja na gore. Plašim se da ćemo brzo doći u situaciju da nećemo moći da sprovodimo nastavu”, rekao je Živanović za agenciju Beta.
Uz podsećanje da u Beogradu ima oko 250 škola, Živanović je rekao da se pre nekoliko dana čuo sa sindikalnom poverenicom u jednoj školi koja mu je rekla da su tada imali šestoro zaraženih nastavnika i desetoro koji su morali da budu u izolaciji zbog kontakata sa zaraženim osobama.
“Već sada je problematično naći zamene za predmete za koje je nastavni kadar inače deficitaran. Uskoro neće imati ko da ih menja, a nestručna zamena nije dobro rešenje. Bolje je bilo da je raspust produžen za dve nedelje, što bi ublažilo pik, pa bi nastavili normalnu nastavu kao i do sada. Očigledano da nas nisu razumeli”, rekao je Živanović.
Prema zvaničnim podacima Gradskog veća za obrazovanjeu Novom Sadu, u osnovnim školama koronavirusom zaraženo je 36 učenika i 107 zaposlenih, a 850 učenika i 96 zaposlenih je u izolaciji. U srednjim školama zaraženo je 111 učenika i 43 zaposlenih, dok je u izolaciji 359 dece i 50 zaposlenih.
Društvene mreže preplavljene su oglasima pretežno beogradskih škola koje traže dvonedeljne zamene za nastavni kadar. Nude se pune plate, a traže se i nastavnici koji nemaju završene master studije ili su još uvek apsolventi.
Živanović je rekao da sindikati iz Ministarstva prosvete nisu dobili podatke o tačnom broju zaraženih nastavnika i profesora, ali je siguran da je slična situaucija sa brojem obolelih i onih koji su u izolaciji i u drugim opštinama i gradovima, srazmerno njihovoj veličini i broju škola.
“Danas je ministar Branko Ružić izjavio da je trenutno u Srbiji oko dva odsto zaraženih učenika i da nema potrebe zatvarati škole. Ako se uzme u obzir činjenica da u Srbiji imamo oko 900.000 učenika, onda je to ogroman broj”, rekao je Živanović i dodao da je krajnje vreme da se škole privremeno zatvore.
Prema njegovim rečima, sva tri reprezentativna sindikata prosvete podržavaju ideju da se ode na neku vrstu produženog raspusta, a da se kasnije to nadoknadi radnim subotama i produženjem školske godine.
“Za naš sindikat nije opcija onlajn nastava jer su deca u periodu takve nastave manje naučila, a dobar deo njih nije ni bio obuhvaćen onlajn nastavom. Postoji mogućnost da odemo na raspust dok se situacija ne poboljša, pa da produžimo školsku godinu za nekoliko nedelja i da radimo subotom. To nije strašno i bolje je od onlajn nastave”, zaključio je Živanović.
“Epidemiološka situacija veoma teška, zdravstveni sistem trpi stravičan pritisak…”
(Beta) – Epidemiološka situacija u Čačku je “veoma teška” i zdravstveni sistem u poslednjih sedam dana “trpi stravičan pritisak na svim poljima”, rekao je danas novnarima rukovodilac Radnog tima za praćenje korona virusa epidemiolog Mihailo Luković.
On je istakao da su kapaciteti u bolničkim paviljonima koji su pretvoreni u kovid odeljenja u potpunosti popunjeni i da su trenutno u njima hospitalizovana 204 pacijenta, što je najviše od početka epidemije korona virusa.
Prema poslednjim rezultatima testova koji su pristigli u čačanski Zavod za javno zdravlje, u Moravičkom okrugu, koga čine Čačak, Ivanjica, Gornji Milanovac i Lučani korona virusom su zaražene 134 osobe, rečeno je agenciji Beta u Zavodu.
U Čačku su korona virusom zaražene 64 osobe, u Gornjem Milanovcu 19, u Lučanima 12 i u Ivanjici 39 osoba.
U Zavodu za javno zdravlje nisu precizirali koliko je uzoraka bilo na analizi.
“Epidemiološka situacija u Pčinjskom okrugu izrazito nepovoljna i poprima zabrinjavajući karakter”
Virus ne miruje ni u Pčinjskom okrugu. U pojedinim opštinama je vanredna situacija, a u Vranju je na snazi gotovo pet meseci.
Prema današnjim podacima Štaba za vanredne situacije u vranjskim kovid bolnicama hospitalizovana su 84 pacijenta, a slobodno je još 66 postelja. Kovid bolnica u Surdulici je gotovo popunjena.
Dr Slađan Stanković, epidemiolog Zavoda za javno zdravlje u Vranju rekao je da je epidemiološka situacija u Pčinjskom okrugu izrazito nepovoljna i poprima zabrinjavajući karakter zbog visokog procenta novoobolelih, prenosi RTS.
“Prema proseku od subote, u Pčinjskom okrugu 67 je novoobolelih, od 157 testiranih. Najviše je na području opštine Preševo – 33, u Vranju 12, u Bujanovcu osam, u Vladičinom Hanu sedam, u Surdulici ćetiri, dva u Bosilegradu i jedan u Trgovištu”, rekao je Stanković.
Prema njegovim rečima, u svim opštinama se registruje obolevanje.
“U svim uzrastima ima obolevanja, i kod školske dece i kod preškolske dece”, istakao je Stanković.
Dodao je da je u Surdulici u domu za stare obolelo 27 korisnika i 11 zaposlenih.
“Nažalost, preminula su četiri osobe, korisnika tog doma. Što se tiče prihvatilišta u Vranju tu ima 13 obolelih, osam zaposlenih i pet korisnika. Tamo se svakodnevno prati epidemiološka situcija. Epidemiolške mere su sprovedene u obe ustanove. Ova situacija nalaže da držimo odstojanje, da izbegavamo kontakte, jer je krajnje neizvesna epidemiološka situacija”, istakao je Stanković.
Nišlija pobegao iz kovid bolnice, preti mu do tri godine zatvora
(Beta) – Nišlija (58) oboleo od korona virusa pobega je noćas iz kovid bolnice koja se nalazi u novoj zgradi Kliničkog centra Niš zbog čega je morala da interveniše policija, a nakon potrage pronađen je u svom domu u Ulici Stanka Vlasotinčanina i vraćen na bolničko lečenje.
U Policijskoj upravi u Nišu kazali su agenciji Beta da je policija intervenisala po prijavi iz kovid bolnice, a o tom gogadjaju obavešteno je Osnovno javno tužilaštvo, po čijem nalogu će biti podneta krivična prijava zbog sumnje da je pacijent učinio krivično delo nepostupanja po zdravstvenim propisima za vreme epidemije.
Za to krivično delo propisana je novčana kazna ili kazna zatvora do tri godine.
PRETPLATI SE NA NEDELJNIK
AKCIJA: Dvogodišnja pretplata na štampano izdanje.
din.26.000 11.999
Šestomesečna pretplata na digitalno izdanje Nedeljnika.
din. 6.058 3.999
Jednogodišnja pretplata na digitalno izdanje Nedeljnika.
din. 12.116 7.500