Kliničari su zabrinuti da bi vakcine protiv kovida-19  mogle da umanje efikasnost lekova koji se koriste za lečenje karcinoma nazofarinksa, vrste karcinoma koji pogađa grlo, ali nova studija pokazuje suprotno: vakcina protiv kovida-19 zapravo pomaže u lečenju.

Karcinom nazofarinksa se često leči imunoterapijom poznatom kao anti-PD-1 terapija, koja blokira PD-1 receptore na površini imunih ćelija čiji je zadatak da „love napadače“.

Blokiranje ovih receptora oslobađa imune ćelije da izvršavaju svoje naloge, ali ćelije karcinoma sprečavaju ove receptore da efikasno isključe prirodne odbrambene sisteme tela od tumora.

Pošto vakcinacija protiv kovida-19 stimuliše imuni odgovor tela putem ovih istih puteva ćelijske signalizacije, naučnici su morali da znaju kako vakcine protiv kovida-19 mogu da utiču na ovu vrstu lečenja karcinoma zbog sličnosti lekova koji se koriste.

„Strahovalo se da vakcina neće biti kompatibilna sa anti-PD-1 terapijom“, kaže naučnik iz bioinformatike Jian Li sa Univerziteta u Bonu u Nemačkoj.

On dodaje da ovaj rizik posebno važi za karcinom nazofarinksa, koji, kao i virus SARS-CoV-2, utiče na gornje disajne puteve.

Tim je analizirao evidenciju 1.537 pacijenata koji su lečeni od karcinoma nazofarinksa u 23 bolnice. Od ukupnog broja pacijenata, 373 su vakcinisana SinoVak vakcinom protiv kovid-19 koja se koristila u Kini pre početka lečenja karcinoma, piše Science alert.

„Iznenađujuće, oni su znatno bolje reagovali na terapiju anti-PD-1 od nevakcinisanih pacijenata“, kaže dr Kristijan Kurts, imunolog sa Univerziteta u Bonu.

Za sada se ne zna zašto se to dešava. Potrebno je više istraživanja da bi se procenili biološki i hemijski procesi koji dovede do toga da pacijenti vakcinisani SinoVak vakcinom bolje reaguju na terapiju anti-PD-1.

„Pretpostavljamo da vakcinacija aktivira određene imune ćelije, koje zatim napadaju tumor“, kaže Ki Mei, istraživač karcinoma u Univerzitetskoj bolnici Šansi u Kini, prenosi N1.

Jedna od prednosti studije je to što su pacijenti iz toliko različitih kineskih bolnica bili uključeni u nju, tako da su obuhvaćeni različiti demografski podaci i regioni. Međutim, podaci su samo za jednu vrstu vakcine i jednu vrstu karcinoma.

Dok je karcinom nazofarinksa redak u zemljama kao što su SAD i Velika Britanija, široko je rasprostranjen u zemljama jugoistočne Azije i u južnoj Kini. Naučnici smatraju da bi česta upotreba klima-uređaja i faktora ishrane mogla da ima ulogu u tome, a postoji i povezanost sa Epštajn-Bar virusom.

Na Tajvanu, bolest je sada jedan od vodećih uzroka smrti među mladićima, a nadamo se da bi ova veza između poboljšane efikasnosti lečenja i vakcinacije protiv kovida-19 mogla da pomogne u razvoju boljih načina za borbu protiv karcinoma.

„Zanimljiva je povezanost vakcinacije protiv kovida-19 sa povećanom efikasnošću anti-PD-1 terapije sa hemoterapijom kod rekurentnog metastatskog karcinoma nazofarinksa, ali treba da bude potvrđena u većoj kohortnoj studiji“, pišu istraživači u svom radu.

Istraživanje je objavljeno u Annals of Oncology.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.