Italijanska vlada je zvanično otvorila migracione centre u Albaniji i planira da u njih prebaci muškarce koje uhvati u pokušaju da pređu iz Afrike u Evropu.
Italijanski ambasador u Albaniji Fabricio Buči rekao je da su centri spremni za prijem ljudi, ali još uvek nije poznato kada će prvi stići.
„Od danas, dva centra su spremna i operativna“, rekao je Buči novinarima u luci Šengđin na albanskoj obali Jadrana.
Ovaj kontroverzni sporazum, koji su kritikovale grupe za ljudska prava, a koji je Evropska unija prećutno podržala, obezbediće da do 3.000 muškaraca mesečno bude odvedeno u centre, dok se njihovi zahtevi za azil obrađuju. Deca, trudnice i ugrožene osobe i dalje će ostajati u Italiji, prenosi Gardijan.
Sporazum su novembra prošle godine potpisali italijanska premijerka Đorđa Meloni i albanski premijer Edi Rama. Meloni je tada rekla da će u zamenu za Raminu podršku centrima učiniti sve što je u njenoj moći da podrži pristupanje Albanije EU.
Meloni, je jednom rekla da Italija treba da „vrati te ljude u njihovu domovinu, a zatim da potopi čamce koji su ih spasili“. Ona sada tvrdi da je ovaj sporazum neophodan kako bi sprečio imigrante da dolaze iz pravca mora.
„Najbolje je to što ovaj sporazum može uspešno da odvrati ilegalne migrante koji su se uputili u Evropu“, rekla je Meloni i sugerisala da bi ovako nešto „moglo da postane model i za druge evropske zemlje, ali i način na koji će EU u buduće rešavati migrantsku krizu“.
Dva centra u Albaniji koštala su Italiju 670 miliona evra, a njima upravlja Italija i pod italijanskom su jurisdikcijom. Spolja će ga obezbeđivati albanski čuvari.
Jedan centar je u Šengđinu, oko 75 km severno od glavnog grada Tirane. Drugi je oko 14 km južno od Šengđina u blizini bivšeg vojnog aerodroma u Gjadru.
Meloni je rekla da će se zvaničnici truditi da razmotre zahteve za azil u roku od 28 dana, mnogo brže od onoga što je Italiji danas potrebno.
Albanija će prihvatati samo ljude iz zemalja koje je Italija označila kao bezbedne. Lista je nedavno proširena sa 15 na 21.
Ažurirana lista uključuje Bangladeš, Egipat, Obalu Slonovače i Tunis, između ostalih. U prethodnoj godini, 56.588 ljudi iz ovih zemalja je došlo u Italiju.
Očekuje se da će velika većina zahteva biti odbijena, jer se zemlje iz kojih dolaze smatraju bezbednim. Oni čiji zahtevi budu odbijeni biće zadržani u pritvoru pre deportacije.
Svako čiji zahtev bude prihvaćen biće doveden u Italiju.
Lekari bez granica saopštili su da ovaj sporazum ide „korak dalje od prethodnih koji su sklapani između zemalja EU i država koje nisu članice, poput Turske, Libije i Tunisa“.
Agencija UN za izbeglice, koja je izrazila ozbiljnu zabrinutost u vezi sa sporazumom, pristala je da prva tri meseca prati njegovo funkcionisanje.
UNHCR tvrdi da nije strana u sporazumu i traži pojašnjenje o tome kako će sporazum biti sproveden. Međutim, kažu da su pristali da budu posmatrači kako bi „pomogli zaštiti prava i dostojanstva onih koji su podvrgnuti sporazumu“.