Proevropske socijaldemokratske u Rumuniji osvojile su najviše glasova na parlamentarnim izborima, u jeku strahovanja da bi ova EU i i NATO zemlja mogla da dobije proruskog predsednika.
Socijaldemokratska partija (PSD), koja je dosad bila u vladi zajedno sa liberalima, dobila je 22,4 odsto glasova, prema gotovo potpunim rezultatima nakon prebrojavanja više od 99 odsto biračkih mesta.
Liberali, čija kandidatkinja Elena Laskoni je kandidatkinja u drugom krugu izbora, osvojili su 14,3 odsto.
Stranke desnice, AUR (Savez za jedinstvo Rumuna) osvojila je 17,8 odsto glasova, zatim SOS Rumunija sa 7,2 odsto glasova i novoosnovana Omladinska partija (POT) s 6,3 odsto glasova – ukupno 31 odsto, što je tri puta veći rezultata u odnosu na onaj iz 2020. godine.
Paralelni izbori, predsednički i parlemantarni, smatraju se ključnim za budući pravac Rumunije, dosadašnjeg pouzdanog saveznika Zapada.
Rumunija je strateški važna za zapadnu podršku Ukrajini.
Prošlonedeljni, prvi krug predsedničkih izbora u Rumuniji, bio je iznenađenje jer je, suprotno očekivanjima, najviše glasova osvojio Kalin Đeorđesku, „ekstremno desničarski kritičar NATO i pristalica Rusije“.
Đorđesku se „zalaže se“ za prekid rata u Ukrajini, negira postojanje Covid-19 i na dvojicu rumunskih fašista iz doba Drugog svetskog rata gleda kao na „nacionalne heroje“. Zbog njegovih stavova upitno je u kom smeru će se Rumunija okrenuti ukoliko Đeorđesku pobedi u drugom krugu predsedničkih izbora.
Njegova protivkandidatkinja, Elena Laskoni izražava zabrinutost da se Rumunija vraća „u rusku sferu uticaja“ iz koje se zemlja izvukla revolucijom 1989.
Drugi krug predsedničkih izbora planiran je za 8. decembar, ali je i dalje izvesno da li će se oni i održati zbog izražene sumnje u regularnost izbora. Najizraženija je bila tvrdnja da je Rumunija bila meta sajber napada koji je uticao na ishod glasanja.
Ukoliko dođe do poništenja, ponovljeni predsednički izbori se očekuju 15. decembra, a drugi krug dve nedelje kasnije.
Da je pobeda Kalina Đeorđesku bila iznenađenje – jeste. I razni analitičari pokušavaju da „otkriju“ na koji način je „ekstremno desničarski kritičar NATO i pristalica Rusije“ uspeo da pridobije toliki brog pristalica.
Željko Pantelić, dopisnik Nedeljnika, u tekstu za portal Velikih priča, iznosi četiri elementa koji su bili ključni za kampanju Kalina Đeorđeskua.