Sistem besplatne pravne pomoći u Srbiji treba poboljšati kako bi se popravio i položaj žena žrtava nasilja u našoj zemlji. Ovo je jedna od ključnih poruka skupa “Besplatna pravna pomoć u Srbiji – norma, praksa i mere unapređenja” koji je u organizaciji Udruženja Fenomena održan u Evropskoj kući u Beogradu.

 

“Delegacija EU u Srbiji pruža podršku svim inicijativama za pružanje besplatne pravne pomoći žrtvama nasilja”, rekla je Plamena Hlačeva zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji i dodala: “Naš zajednički cilj je jačanje pravnog sistema Srbije i njegovo usklađivanje sa međunarodnim standardima, kao i to da pravna pomoć bude dostupna, sveobuhvatna i obezbeđena svima.” Ona je dodala da EU zajedno sa institucijama i civilnim društvom u Srbiji pokriva različite aspekte rodno zasnovanog nasilja, digitalnog nasilja, ali i položaja braniteljki i branitelja ljudskih prava.

 

“Naš glavni zajednički cilj jeste da preporuke koje se tiču žena žrtava nasilja budu prepoznate među svim relevantnim akterima”, istakla je Tijana Milošević iz UN Women. Ona je dodala da su Fenomena i UN Women zajedno razvili preporuke za unapređenje propisa o besplatnoj pravnoj pomoći: “Ove preporuke ne obuhvataju samo žrtve nasilja u porodici, već sve oblike rodno zasnovanog nasilja, uključujući polno uznemiravanje, proganjanje, silovanje…”

 

Advokatica Nevenka Kominac predstavila je platformu pravneinformacijezazrtvenasilja.rs, gde svaka žena može da potraži pomoć u vidu poruke ili putem četa. “Advokatice i advokati odgovaraju u kratkom roku, od najviše nekoliko sati, rekla je Kominac. Tokom prošle godine, stranicu je posetila skoro 31.000 posetiteljki, a advokatice i advokati dali su oko 100 pravnih informacija.

 

Prema rečima prof. dr Veljka Turanjanina, izmene Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći potrebne su jer je pored proširivanja opsega primalaca besplatne pravne pomoći, neophodno proširiti i krug pružavalaca: “Po trenutno važećem zakonu, besplatnu pravnu pomoć mogu da pružaju samo jedinice lokalne samouprave i advokati”, rekao je prof. Turanjanin. On dodaje da u skladu sa preporukama GREVIO (nezavisnog ekspertskog tela za praćenje primene Istanbulske konvencije), u sistem je neophodno uključiti udruženja koja se bave rodno zasnovanim nasiljem.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.