Projekti javno-privatnog partnerstva postali su ključni u postizanju ciljeva održivog razvoja i pomaganja manjim opštinama sa ograničenim finansijskim resursima. Razgovarali smo sa Tonijem Bonićijem, šefom Odeljenja za javno-privatna partnerstva u Ekonomskoj komisiji Ujedinjenih nacija za Evropu (UNECE).

 

  • Agenda Ujedinjenih nacija 2030 postavila je 17 ciljeva održivog razvoja. Kakav je značaj javno-privatnog partnerstava u prevazilaženju izazova u ostvarivanju ovih ciljeva?

Javno-privatno partnerstvo (JPP) ima ključnu ulogu u postizanju Agende za održivi razvoj 2030 i njenih 17 ciljeva održivog razvoja. JPP mogu biti mehanizam pomoću kojeg zemlje privlače održivo finansiranje i razvijaju svoju infrastrukturu i javne usluge, što je ključno za održivi razvoj, utičući ne samo na ekonomije, već i na zajednice i životnu sredinu.

Kako bi se ovaj izazov uspešno adresirao, UNECE je razvio novi pristup JPP-u, koji je „prilagođen svrsi“ za ciljeve održivog razvoja i koji ne stvara samo „vrednost za novac“, već i „vrednost za ljude“ i „vrednost za planetu“ u okviru infrastrukture i javnih usluga.

Mandat UNECE-a je da poveća stručnost vlada u prepoznavanju, pregovaranju, upravljanju i sprovođenju uspešnih JPP projekata koji podržavaju ciljeve održivog razvoja. Takođe, promovišemo razmenu znanja i najboljih praksi među državama članicama, uključujući stručnjake iz javnog i privatnog sektora.

                                                         

  • Kada govorimo o JPP projektima, obično se misli na velike infrastrukturne projekte sa značajnom finansijskom vrednošću. Kako JPP može doprineti postizanju ciljeva održivog razvoja u manjim opštinama, gde projekti nemaju veliku finansijsku vrednost?

Ključni put za postizanje ciljeva održivog razvoja jeste onaj koji naglašava društvenu infrastrukturu, a projekti malog obima u okviru JPP-a imaju značajan doprinos u postizanju tih ciljeva. Projekti treba da budu prioritetni u skladu sa ciljevima održivog razvoja, težeći raznolikosti u obimu projekata, a ne samo davanju prednosti velikim i složenim infrastrukturnim projektima.

Projekti malog obima u okviru JPP-a mogu odigrati ključnu ulogu u postizanju ciljeva održivog razvoja i pomaganja manjim opštinama sa ograničenim finansijskim resursima. Projekti manjeg obima mogu imati značajan uticaj na lokalne zajednice, i mogu pružiti veliku društvenu, ekonomsku i ekološku korist.

 

  • Kako UNECE ocenjuje usklađenost projekata sa ciljevima održivog razvoja i kakva je vaša procena usklađenosti JPP projekata sa ciljevima održivog razvoja u Srbiji i u regionu?

Kako bi se osigurala usklađenost JPP i infrastrukturnih projekata sa ciljevima održivog razvoja (SDG), UNECE je razvio Sistem evaluacije i ocenjivanja JPP i infrastrukturnih projekata (PIERS). PIERS metodologija osigurava da su projekti održivi i da doprinose ciljevima održivog razvoja i trima stubovima održivosti: ekonomskom, društvenom i ekološkom. Ova metodologija može pomoći vladama da dokažu da njihovi infrastrukturni projekti postižu visoke ocene prema principima životne sredine, društvenih uticaja i upravljanja (ESG), što postaje sve važniji zahtev investitora i finansijera. PIERS metodologija za održivost osigurava da JPP i infrastrukturni projekti stvaraju „vrednost za ljude“ i „vrednost za planetu“, sa posebnim fokusom na najranjivije grupe u svetu.

 

U Srbiji i u širem regionu raste svest o važnosti usklađivanja JPP projekata sa ciljevima održivog razvoja. Iako se napredak ostvaruje, i dalje postoje izazovi, posebno u jačanju kapaciteta javnog sektora za promovisanje projekata usklađenih sa ciljevima održivog razvoja, naročito u zemljama u razvoju. UNECE nastavlja da tesno sarađuje sa vladama u regionu na poboljšanju kapaciteta javnog sektora za identifikaciju, razvoj i sprovođenje kako malih, tako i velikih JPP i infrastrukturnih projekata usklađenih sa ciljevima održivog razvoja, posebno u oblastima digitalne i zelene infrastrukture, klimatskih akcija i cirkularne ekonomije.

 

  • Godišnji Međunarodni forumi UNECE za JPP okupljaju međunarodne stručnjake iz oblasti JPP, kako bi unapredili znanje i podelili iskustva. Koja će biti glavna tema na dnevnom redu sledećeg foruma?

 

Sledeće izdanje Međunarodnog foruma UNECE za JPP zakazano je za maj 2025. godine. Na forumu će biti nekoliko ključnih tema, uključujući veštačku inteligenciju (AI), fiskalnu održivost i pristupačnost, projekte malog obima u okviru JPP, inovativne mehanizme finansiranja, obnovu i otpornost infrastrukture, među ostalim aktuelnim pitanjima.

Jedan od najvažnijih delova sledećeg foruma biće dodela nagrade „UNECE PPP and infrastructure award 2025“, gde će se takmičiti JPP i infrastrukturni projekti koji prikazuju elemente dizajna, izgradnje i operativnih aspekata usklađenih sa ciljevima održivog razvoja. Nekoliko projekata biće odabrano od strane međunarodnog žirija, sa naglaskom na njihov doprinos zelenim i digitalnim karakteristikama.

 

Izvršna direktorka PPP Investment Beograd, Jelena Tadić, međunarodni evaluator JPP infrastrukturnih projekata po PIERS Metodologiji imenovana od strane UNECE, ističe da je ponosna na njegovu primenu i prihvatanje od strane javnog sektora u Srbiji.

 

 

Foto: SEI

 

 

  • Možete li nam reći gde je mesto Srbije u svetu u kontekstu JPP projekata?

Srbija je uspostavila pozitivan trend primene modela JPP, čiji projekti predstavljaju replikabilan model za zemlje regiona. Želela bih da istaknem, kao neko ko sarađuje sa UNECE, da se u Srbiji primenjuju metodološki pristupi u oblasti JPP, koje kreira UNECE. Kao međunarodni evaluator JPP infrastrukturnih projekata po PIERS Metodologiji imenovana od strane UNECE, ponosna sam što smo uveli praksu primene PIERS Metodologije u JPP projekte i što postaje prihvaćena od strane javnog sektora u Srbiji. Istakla bih činjenicu da je Grad Beograd primenio PIERS metodologiju u projektu poveravanja dela javnog gradskog prevoza putnika.

  • Šta je bio preduslov za takvo pozicioniranje Srbije u JPP?

Kao preduslove treba pre svega istaći dobar zakonodavni okvir, fiskalnu stabilnost i opredeljenost javnih tela da na ovaj način prevaziđu svoje komunalne i druge izazove. Važni preduslovi su i kvalitet nas stručnjaka koji kreiramo i primenjujemo ove projekte i naša angažovanost u radu sa međunarodnim organizacijama kao što su UNECE i WAPPP (World Association of PPP units and proffesionals), pomoću koje unapređujemo naša znanja i iskustva.

 

 

Autor: Danilo Vukmirović

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.