U duhu očuvanja bogatog kulturnog nasleđa i priča koje su se, kako naš narod kaže „prenosile s kolena na koleno“, otvorena je izložba „Odvajkada“ u Etnografskom muzeju, koja je ujedno i prva digitalna monografija koja je sačuvala modernu interpretaciju srpskih narodnih izreka.

Foto: Nikola Ćirković

 

Kroz radove mladih i talentovanih umetnika naše zemlje, svedočimo da tradicija, oblikovana kroz generacije, pronalazi novo ruho u vremenu koja nas sve izaziva na kreativnost. Bogatstvo koje leži u korenima svakodnevnice naroda koji obitava na ovim prostorima, decenijama se prikupljalo i prenosile su se priče koje su bile deo komunikacije među ljudima.

Foto: Nikola Ćirković

 

Bakina Tajna je u ovim korenima pronašla ideju koju vredi sačuvati, uz pružanje umetničke slobode mladim umovima – grafički dizajneri raznih fakulteta u Srbiji su dobili priliku da interpretiraju srpske narodne izreke na sebi svojstven način. Uz pomoć i smernice koje su imali tokom celog procesa od strane Teodore de Luka, etnološkinje Etnografskog muzeja i Maje Stojanović, naše akreditovane ilustratorke i autorke knjige „Kod nas se kaže…/We tend to say…“ vredni studenti su pokazali izuzetnu zainteresovanost i posvećenost stvaranju malih umetničkih dela.

Foto: Nikola Ćirković

 

„Srpske narodne izreke odražavaju mudrost, životna iskustva i vrednosti koje su se prenosile generacijama, kao i razne situacije sa kojima se narod susretao i koje je nastojao da objasni. Kroz ove umetničke interpretacije, vidimo kako se priče iz prošlosti i simboli ponovo rađaju, prilagođeni savremenim okolnostima, dok istovremeno čuvaju svoju autentičnu suštinu. Čuvanje ovih i sličnih izreka od zaborava, kao kolektivnog iskustva, ne predstavlja samo dug prema precima, već i naš zadatak u stvaranju budućnosti koja će biti duboko ukorenjena u vrednostima koje nas čine jednakima u društvu.“, naglasila je Teodora de Luka, etnološkinja Etnografskog muzeja koja je uz stručnu literaturu odabrala izreke koje su studentima bile vodilje tokom ovog projekta.

Foto: Nikola Ćirković

 

Pored vizuelnog uživanja, izložba „Odvajkada“ ima za cilj da podstakne promišljanje o našem identitetu i tradiciji kao temeljima zajedništva, solidarnosti i vrednosti koje oblikuju društvo. Posetioci izložbe imaju priliku da kroz oči mladih umetnika vide kako se duh prošlosti može sačuvati i predstaviti na način koji je blizak savremenom dobu.

Izložba „Odvajkada“ je otvorena za širu javnost do srede, 18. decembra i ulaz je besplatan, a digitalna monografija biće trajno dostupna na zvaničnom sajtu brenda Bakina Tajna i Etnografskog muzeja. Kako je kulturno nasleđe živa nit koja povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost, ovaj projekat predstavlja važan korak u očuvanju i promociji naših korena, ali i podsećanje na snagu umetnosti i kreativnosti.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.