Parlament Južne Koreje izglasao je opoziv predsednika Juna Suk Jola, samo dve nedelje nakon uvođenja vojnog zakona koje je zemlju gurnulo u najtežu političku krizu u poslednjih nekoliko decenija.
Opoziv je prošao sa 204 glasa „za“ u parlamentu koji broji 300 poslanika, dok je ispred zgrade Narodne skupštine protestovalo oko 200.000 ljudi, zahtevajući Junovu smenu. Opozicija, koja ima većinu u parlamentu sa 192 mesta, uspela je da osigura dodatnih 12 glasova poslanika iz Junove stranke Narodna moć (PPP), čime je prešla potrebnu dvotrećinsku većinu.
Jun, čiji je rejting pao na samo 11%, suspendovan je sa funkcije dok Ustavni sud ne odluči da li će potvrditi odluku parlamenta. Sud ima rok od 180 dana da donese odluku, a ukoliko potvrdi opoziv, zemlja će morati da održi predsedničke izbore u roku od 60 dana, piše Gardijan.
Reakcije i politička nestabilnost
Jun je u televizijskom obraćanju poručio da neće odustati od borbe. „Iako sada privremeno stajem, put kojim sam išao sa narodom ne sme stati. Nikada neću odustati,“ rekao je on, pozivajući građane da podrže v.d. predsednika Hana Duk Sua, koji je obećao stabilizaciju vlade.
Međutim, politička kriza se produbljuje nakon Junove odluke od 3. decembra, kada je proglasio vojni zakon koji je ukinuo političke aktivnosti, proteste i slobodu medija. Ova odluka naišla je na oštre osude kako iz zemlje, tako i od međunarodnih saveznika poput SAD i Japana, dok je južnokorejska ekonomija zabeležila potrese na tržištima.
Odluka o vojnom zakonu poništena je samo šest sati kasnije, kada su poslanici jednoglasno glasali protiv, uprkos pokušajima da ih vojska spreči da uopšte zasedaju.
Simbol otpora: Protesti mladih
Ispred parlamenta, građani su slavili rezultat glasanja. Mladi su plesali, pevali i mahali svetlećim štapovima, simbolom otpora.
Politički analitičari ocenjuju da je glasanje test posvećenosti Južne Koreje demokratskim vrednostima stečenim nakon završetka vojne vladavine. Junovo insistiranje da vojni zakon opravda borbom protiv „prosevernokorejskih, antidržavnih snaga“ izazvalo je dodatne kontroverze, uključujući optužbe za potencijalno podsticanje pobune.
Jun sada čeka sudski proces, suočen sa optužbama za pobunu, zloupotrebu moći i druge zločine. Ukoliko bude osuđen za vođenje pobune, suočava se sa kaznom doživotnog zatvora ili smrtnom kaznom.