Od početka je bilo važno sve objasniti i informisati građane o koronavirusu, i onda kada je toga falilo javile su se prve pukotine u poverenju. Zato je dr Milanko Šekler, virusolog i mikrobiolog Specijalističkog veterinarskog instituta u Kraljevu, jedan od onih koje građani vole da slušaju i čuju, jer ume da objasni narodnim jezikom.
Diplomirani veterinar, doktor mikrobiologije, magistar imunologije, specijalista kliničke mikrobiologije, specijalista zdravstvene zaštite živine (dvadeset godina proučava koronavirus kod kokošaka a o slepim miševima može da vam priča ceo dan) i naučni savetnik kaže da oni koji bi da ga dezavuišu kažu „on je samo specijalista“. U intervjuu za Nedeljnik otkriva da je zatrpan porukama sa pitanjima o vakcini ali i da oni koji dođu do njega uopšte nemaju dilemu.
Ako se imunizacija u Srbiji nastavi ovim tempom, kada očekujete da bi situacija mogla biti bolja?
Što se veći broj ljudi u kraćem periodu bude vakcinisao i što veći bude broj onih koji su preboleli, koji su prokuženi, pre ćemo da se vratimo u neke normalne tokove života. Virus će onda vrlo teško imati koga novog da razboli i kada padne broj novozaraženih na neki red veličine par desetina ili stotina, to više nikome neće da bude interesantno. Virus će biti prinuđen da se menja i prilagođava nama jer neće moći da inficira te vakcinisane i one koji su preboleli.
Šta je najluđe što ste čuli o vakcini?
Čipovi u vakcini. Kažu neki kako Bil Gejts hoće da nas čipuje. Obično takvim ljudima postavim pitanje da li imaju mobilni. I kažem: Čoveče, u tom tvom telefonu imaš gde si bio, s kim si razgovarao, šta si pričao, šta si guglao, šta te zanima, šta si kupovao, i to unazad godinama. Pa zar je na sve to još potreban čip?
CEO INTERVJU SA DOKTOROM ŠEKLEROM PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA, 4. FEBRUARA.
Ljilja
Bas tako