Krajem prošlog meseca, region je ostao nem pred još jednim brutalnim slučajem femicida koji se dogodio u Sarajevu. Žrtva, koja je prošla kroz nezamislivu golgotu, trpela je psihičko i fizičko zlostavljanje, bila lišena izlaska iz kuće i svake komunikacije sa spoljnim svetom. Ubio ju je muž.

Krajem juna dogodio se 11. femicid ove godine u Srbiji. Za šest meseci jedanaest žena stradalo je od strane svojih tadašnjih ili bivših partnera. Većina njih bila je nasilna i ranije, ali su u 11 poznatih slučajeva ove godine, bes i agresija koji su se taložili godinama ili decenijama unazad kulminirali u ubistvo. Većina je mogla biti sprečena. Ni u Srbiji, a ni u BiH krivični zakon ne prepoznaje to kao zasebno krivično delo.

Možda su svi ovi slučajevi bili uzrokovani jednim nedosoljenim ručkom ili jednim neobrisanim prozorom, možda suknjom koja nije bila po meri muškarca ili izlaskom na piće sa drugaricama. Možda jednom „čašicom“ više, jednim odsečnim „ne“, jednim prekim pogledom… Možda je ona pokušala da izađe iz odnosa koji joj iz nekog razloga nije odgovarao. Razlog nije ni bitan, jer nijedno od tih „možda“ nije opravdanje za nasilje.

Feministkinja Dajana E. H. Rasel kumovala je terminu „femicid“, opisujući time ekstremni čin ubijanja žena. U svom suštinskom značenju, femicid se odnosi na ubistva koja su motivisana mržnjom prema ženama ili željom da se terorom održi njihova podređenost u patrijarhalnim društvima.

ČITAJTE U VELIKOM LETNJEM DVOBROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 25. JULA NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

UZ SVAKI PRIMERAK NOVOG BROJA NEDELJNIKA DOBIJATE MAGAZIN „ISTORIJA“ NA POKLON

 

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.