Britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron izjavio je da AUKUS i NATO treba da se pripreme i “dovedu u red” kako bi “preživeli” potencijalni povratak Donalda Trampa u Belu kuću.
Govoreći, nakon zvaničnih razgovora u Australiji, Kameron je veoma pažljivo birao reči, trudeći se da izbegne bilo kakvu kritiku na račun američkog predsednika i potencijalnog republikanskog kandidata za 2024. godinu, rekavši da “Amerika sama bira svog predsednika”.
Kameron je naglasio da će britanska vlada sarađivati sa novoizabranim predsednikom, ko god to bio. On je takođe istakao rizike sa kojima bi se AUKUS i NATO mogli suočiti ukoliko dođe do drugog Trampovog predsedništva, piše Gardijan.
Partnerstvo AUKUS podrazumeva da će SAD i Velika Britanija pomoći Australiji da nabavi podmornice na nuklearni pogon. Kameron je to opisao kao “savrešen plan”, dok je NATO okarakteriso kao “najuspešniji odbrambeni savez u istoriji”.
“Najbolje što možemo sada da uradimo je da uspostavimo i učvrstimo ove saveze i njegove projekte, kako bi novi predsednik SAD-a bio uveren da se radi o veoma ozbiljnim projektima”, rekao je Kameron. Sa tim se složio i australijski premijer i ministar odbrane Ričard Marles koji je podržao Kameronovu izjavu.
Komentari su bili odgovor na pitanje da li će izbor Trampa u novembru uticati na AUKUS sporazum, koji je prošlog marta Bajdenova administracija potpisala i koji se tiče podele nuklearne tehnologije između SAD i Australije, kao i nove klase podmornica Australije i Velike Britanije. Tramp do sada nije izrazio nikakvo neprijateljstvo prema sporazumu iz AUKUS-a, iako je bio veoma skeptičan prema NATO-u.
Tokom jednog od svojih govora u februaru, Tramp se prisetio da je rekao neimenovanom evropskom lideru da „neće štititi“ nijednu članicu NATO koja je „delinkventna“ i da će ohrabriti Rusiju da „radi šta god hoće“.
Australijski ministar spoljnih poslova Peni Vong smatra da je AUKUS dobar i za Veliku Britaniju kao i SAD, pa će se zbog toga “potruditi da se on i desi”.
Australijska vlada suočava se sa domaćim kritikama jer je potvrdila da će poslati 4,6 milijarde dolara Velikoj Britaniji u narednih 10 godina za proširenje proizvodnje linije nuklearnih reaktora. Smatra se da cifra dolazi iz već postojećeg fonda za finansiranje AUKUS-a. Vlada je već prošle godine nagovestila da će taj projekat koštati između 50 i 58 milijardi dolara, ali iz stranke Zelenih smatraju da je to dosta loš dogovor.