Svi znamo da je vežbanje dobro za naš organizam, ali nas njegove prednosti ne motivišu uvek dovoljno.

Prema podacima američkog Nacionalnog centra za zdravstvenu statistiku – 75 odsto populacije ne ispunjava preporučene smernice za aerobne vežbe i vežbe jačanja.

Mnogi stručnjaci kažu da ključ za bolje i redovnije vežbe nije u telu, već u umu. Ako se dvoumite da li da gledate nešto na Netflixu ili da odete na trčanje, znači da je vaše telo sposobno za to, ali da je vašem duhu potrebno da bude motivisan, prenosi The New York Times.

Postoji nekoliko alata koji mogu da prevare naš „nevoljni“ mozak da pronađe motivaciju i da se vrati u teretanu ili na vožnju biciklom.

Igrajte se

Mozak voli igru, posebno ako je teško predvideti njen ishod ili ako nam nudi povremene nagrade, rekla je Daja Grant, neuronaučnica i trener mentalnih performansi u Los Anđelesu.

Iskoristite to u svoju korist. Na primer, Milo Brajant, trener performansa u San Dijegu, koristi torbu za vežbanje na svojim grupnim treninzima. „Kada izvučem karte sa nekim vežbama iz torbe, to je ono što moraju da rade, i oni to rade šta god bilo“.

Aplikacije poput Zombies, Run! — jedna je od aplikacija koja stimuliše pokretanje, omogućava vam da pratite svoju rutu i ​​tempo. Postoje i aplikacije koje običan bicikl pretvaraju u virtuelnu vožnju različitim ulicama širom sveta.

Prilagodite vežbanje sebi

Naš mozak takođe voli stvari koje izgledaju kao skrojene za nas. U nedavno urađenoj studiji, pokazalo se da su sportisti koji su verovali da su dobili prilagođeni plan vežbanja, nadmašili one koji su mislili da prate generički plan.

Lični treneri su prirodan način da se iskoristi ova percepcija. Ili možete da koristite aplikaciju kao što je Stronger by the Day, u kojoj treneri uzimaju vašu fitnes statistiku (na primer, najteže opterećenje koje možete da podignete) i prave program treninga prilagođen vama.

„Opsednuta sam time“, rekla je Mur. „Jednostavno sam uradila ono što je rečeno i znam da sam postala jača“.

Prema rečima Pantelejmona Ekekakisa, psihologa za vežbanje na Državnom univerzitetu u Mičigenu, skloni smo da pamtimo iskustva po tome kako se osećamo na kraju njih.

Zato on predlaže da promenimo redosled vežbi – da najteži deo radimo na početku, nakon dobrog zagrevanja i postepeno smanjujemo intenzitet .

stvaraj navike kao „pavlovljev pas“

Navike mogu dobro da se povežu sa našim mozgom. Zato povežite svoju kondiciju navikom – sa nečim što već radite svaki dan, rekao je Ben Reale, lični trener u Atlanti. Ako, na primer, vozite svoju decu u školu u 8:00, budite u teretani u 8:15.

„Kada nešto radimo redovno, nedeljama zaredom, onda stvaramo naviku i naš mozak je motivisan za ponavljanje. A posebno kada to radimo uz nešto što volimo“, dodaje Reale.

Pokušajte da uparite svoju vežbu sa aktivnošću koju volite, kao što je praćenje najnovije sezone serije „Bachelor“.

Napravite emocionalnu obavezu

Najefikasniji psihološki trik za stvaranje navike vežbanja može biti i najjednostavniji: prijavite se za zanimljive stvari teniski turnir ili porodični ples.

„Kada treniramo za nešto, to daje svrhu svakom treningu“, rekao je Brajant. Usput postavite manje ciljeve i pazite da budu izazovni, ali ostvarivi.

Pokušajte da shvatite šta vam više odgovara, jer je vežbanje održivije ako imamo emocionalnu vezu sa njim. „Zbog toga neki ljudi trče maratone sa razlogom ili svaki istrčani kilometar posvećuju određenoj osobi“, rekao je dr Grant.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.