Ilon Mask je postao ekstremni desničar ili je uvek to bio? Sam kaže da je često menjao ideje i da je često glasao za demokrate. Sebe je u prošlosti opisivao kao anarhistu, socijalistu, anarholiberala… jedino nije upotrebio definiciju koja odgovara u potpunosti njegovom političkom profilu: reakcionarni konzervativac.

Mask je pružio podršku gotovo svim nacionalističkim liderima u zapadnom svetu, od Donalda Trampa u SAD i Najdžela Faraža u Velikoj Britaniji, preko Marin Le Pen u Francuskoj i Alis Vajdel u Nemačkoj, do Đorđe Meloni i Matea Salvinija u Italiji i Viktora Orbana u Mađarskoj. Njima treba dodati i predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana, izraelskog premijera Benjamina Netanjahua, bivšeg predsednika Brazila Žaira Bolsonara i novog argentinskog Havijera Mileija zvanog „Afuera“.

Nema globalnog argumenta, od migranata, preko Ukrajine, do pitanja rodne ravnopravnosti, antivaks pokreta i brojnih teorija zavere, u kojima Mask nije stao uz tribune ekstremne i suverenističke desnice. Radikalizacija Maska u poslednje dve godine bila je toliko munjevita i dosledna da se s pravom postavlja pitanje da li je on preuzeo stavove desničara ili ih je inspirisao, oblikovao i plasirao. Odnosno, nije se Mask radikalizovao nego je on taj koji dodatno radikalizuje desnicu u zapadnom svetu.

Maskovi alergični stavovi prema migrantima, i pored toga što je i sam migrant (doselio se u SAD kada je imao 20 godina), voukistima, vatreno zagovaranje teorije zavere o „etničkoj zameni“ stanovništva u SAD i EU i neizostavno targetiranje Džordža Sorosa kao glavnog krivca svih planetarnih problema ne predstavljaju novinu. Tako da američki tajkun južnoafričkog porekla nije megafon ekstremne desnice, kako ga pojedini predstavljaju, on je inkarnacija suverenista i populista a desničarski tribuni su tek njegovi epigoni.

Kupovina Tvitera nije imala ekonomsko-poslovno opravdanje imajući u vidu cenu koja je plaćena, ali je i te kako bila politički motivisana i vezana za ambicije Maska. Zahvaljujući nekadašnjem Tviteru a danas mreži X, Mask se uzdigao za manje od dve godine u globalnog lidera nacionalista svih boja koje nekada definišemo kao ekstremnu desnicu, nekada kao suverenističku i populističku.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 29. AVGUSTA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 659

Nedeljnik 659

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.