Novonajavljena kampanja na bilbordima izaziva zabrinutost da mađarski premijer Viktor Orban ponovo koristi antisemitske forme da bi ostvario svoje političke ciljeve.
Godine 2019, kontroverzna kampanja koju finansira mađarska vlada uzele je kao cilj mađarsko-američkog biznismena Džordža Soroša i tadašnjeg predsednika Evropske komisije Žan-Kloda Junkera, što je navelo komisiju da optuži Budimpeštu za promovisanje teorije zavere, piše Gardijan.
Sada se čini da se Orban vraća ovoj temi.
Mađarska vlada je u petak predstavila bilbord kampanju na kojoj su predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednica komisije, i Aleks Soroš, sin Džordža Soroša i sadašnji predsednik Fondacije za otvoreno društvo, sa sloganom: „Nemojmo da plešemo u njihovu melodiju“.
Bilbordi su deo takozvanih nacionalnih konsultacija „o odbrani našeg suvereniteta“, koje uključuju upitnik koji će mađarska vlada poslati svakom građaninu o pitanjima kao što je bio slučaj sa EU i Ukrajinom.
Nova kampanja obnovila je brigu da mađarska vlada promoviše antisemitske narative.
„Orban je pokušao da potkopa Junkera povezujući ga sa Sorošem, a sada to pokušava da uradi sa Soroševim sinom i fon der Lajen“, rekao je Atila Ara-Kovač, poslanik u Evropskom parlamentu iz mađarske opozicione Demokratske koalicije.
Rekao je da je Evropska komisija koju predvodi Fon der Lajen previše je “meka” prema Orbanu i da je ponašanje mađarske vlade „antisemitsko i anti-EU”.
Kampanja bi mogla da označi prekretnicu u odnosima mađarske vlade sa Briselom.
Mesecima je Orbanova vlada pregovarala sa Evropskom komisijom u cilju odmrzavanja milijarde evra namenjenih Mađarskoj zbog kojih je EU suspendovala zabrinutost zbog prevladavanja zakona.
Visoki mađarski zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman, rekao je u subotu da je nova kampanja znak da je vlada odustala od pokušaja da pristupi fondovima.
Kampanja na bilbordima dolazi u trenutku kada postoji zabrinutost zbog vladinih planova za novi zakon o „suverenitetu“, koji bi mogao da izvrši veći pritisak na nezavisne glasove u zemlji.
„U meri u kojoj ovaj zakon može da teži da kriminalizuje i ili zastraši nezavisno civilno društvo i medijske organizacije, to je veoma opasno i nadam se da to nije put kojim će Mađarska da ide“, rekao je američki ambasador u Budimpešti Dejvid Presman.
Mađarska vlada, koja je u prošlosti insistirala da se protivi svim oblicima antisemitizma ovo nije komentarisala.
„Soroš je dugo bio gromobran antisemitske zavere“, rekla je u objavi na društvenim mrežama Ali Bricman, direktorka za EU poslove u B’nai Brith International.