Mnogo toga znamo o poremećaju pažnje i hiperaktivnosti (ADHD), ali šta ako vam kažemo da simptomi ovog stanja nisu uvek isti? Da se, zapravo, mogu pojačati ili smanjiti u zavisnosti od biološkog ciklusa? Nova studija baca svetlo na ono što mnoge žene sa ADHD-om već godinama osećaju – njihovo stanje pulsira u ritmu hormonskih promena.

Ove promene najizraženije su neposredno pre i tokom menstruacije, kada mnoge žene osećaju kako im nepažnja, impulsivnost i emotivna labilnost dosežu vrhunac.

Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu u Kentakiju, koje je obuhvatilo 97 studentkinja sa ADHD-om, pokazalo je kako simptomi mogu biti znatno izraženiji u ovim fazama ciklusa, posebno tokom perioda kada nivo estrogena pada.

Estrogen, poznat kao „ženski hormon,“ ima mnogo veću ulogu nego što bi se na prvi pogled činilo. On ne samo da stabilizuje raspoloženje, već i direktno utiče na proizvodnju dopamina – neurotransmitera ključnog za pažnju, motivaciju i kontrolu impulsa. Kod osoba s ADHD-om, ovaj sistem već je narušen, a pad estrogena pre menstruacije predstavlja dodatni udarac.

„Osećam se kao druga osoba nekoliko dana pre nego što ciklus počne,“ rekla je jedna od učesnica studije, dok su mnoge prijavile slične simptome.

Psihijatrica Dora Vinčank, koja se bavi istraživanjem ADHD-a, kaže da ovo nije iznenađujuće.

„Već decenijama znamo da su žene s ADHD-om osetljivije na hormonalne fluktuacije. Ali dosad nismo imali dovoljno dokaza da povežemo te promene sa specifičnim simptomima tokom ciklusa.“

Još interesantnije je što je ovo istraživanje otkrilo da simptomi nisu samo subjektivni osećaj. Kognitivni testovi pokazali su smanjenu pažnju i lošije rezultate upravo u periodima kada estrogen pada. „To je kombinacija hormonalne osetljivosti i neurobioloških faktora koji pogoršavaju simptome,“ objašnjava Vinčank za Scientific American.

Ova saznanja mogla bi da promene pristup lečenju ADHD-a kod žena. Trenutni tretmani ne uzimaju u obzir menstrualni ciklus, što bi se uskoro moglo promeniti. Neke pacijentkinje već prijavljuju da im povećavanje doze lekova pre menstruacije pomaže da lakše upravljaju simptomima. „To je samo jedna od opcija,“ kaže Vinčank. „Hormonska kontracepcija i psihoterapija takođe mogu imati značajnu ulogu, ali to su još uvek neistraženi tereni.“

Međutim, izazovi nisu samo medicinske prirode. ADHD je poremećaj koji se kroz istoriju vezivao za dečake, što znači da su iskustva žena uglavnom ignorisana. Ovo istraživanje deo je šireg trenda koji pokušava da popuni praznine u našem razumevanju kako ADHD utiče na različite polove.

Vinčank i njen tim trenutno sprovode globalnu anketu kako bi prikupili više informacija o iskustvima žena s ADHD-om. „Želimo da saznamo šta žene zaista žele da istražimo. Ovo je njihova priča, i vreme je da je ispričamo na pravi način,“ zaključuje Vinčank.

 

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.