Island je od maja meseca 2021. godine prijavio nula smrtnih slučajeva od koronavirusa. U Islandu je do kraja avgusta vakcinu primilo blizu 80 odsto stanovništva. Island ima takođe veliki broj zaraženih i nije ga zaobišao „četvrti talas“ zaraze, ali Island je, valja to pomenuti još jednom, u poslednja tri meseca prijavio nula preminulih od kovida-19. I u tome je suština i izlaz iz pandemije.
Budimo Islanđani, iako smo Srbi: Koje zemlje prolaze najbolje, a koje se uopšte ne vakcinišu?
Kako raste broj zaraženih koronavirusom tako je i veća verovatnoća da će broj preminulih biti veći. Međutim, zemlje koje su uspešnije sprovele kampanje vakcinacije stanovništva, u poslednjem talasu rasta broja zaraženih imaju stagnaciju ili opadanje broja preminulih od posledica koronavirusa.
To se slikovito može prikazati na mapi. Recimo, rast broja inficiranih u prvom talasu epidemije kovid-19 u Velikoj Britaniji, tokom proleća 2020. godine, praćen je visokom stopom smrtnosti.
Drugi talas infekcije širom Britanije, na jesen prethodne godine, praćen je takođe visokom stopom smrtnosti, ali u manjem rasponu nego u slučaju prvog talasa, što je rezultat spremnijeg odgovora zdravstvenog sistema i boljih terapija protiv nove bolesti.
Međutim, poslednji talas epidemije u toj zemlji praćen je niskom stopom smrtnosti usled usled odlične odziva stanovništva na vakcinaciju. U Britaniji je do sada protiv koronavirusa vakcinisano više od 72 odsto stanovništva.
Broj zaraženih u Velikoj Britaniji od početka pandemije do 1. septembra
Broj smrtnih slučajeva u Velikoj Britaniji od početka pandemije do 1. septembra
Slične ishode, zbog visokog procenta vakcinisanog stanovništva, ostvarile su i Malta (oko 82 odsto vakcinisanih), Italija (70 odsto), Portugalija (82 odsto).
Broj zaraženih na Malti od početka pandemije do 1. septembra
Broj smrtnih slučajeva na Malti od početka pandemije do 1. septembra
Broj zaraženih u Italiji od početka pandemije do 1. septembra
Broj smrtnih slučajeva u Italiji od početka pandemije do 1. septembra
Broj zaraženih u Portugaliji od početka pandemije do 1. septembra
Broj smrtnih slučajeva u Portugaliji od početka pandemije do 1. septembra
Sa druge strane, uvid u kovid statistiku u Rusiji, usled nedovoljnog broja vakcinisanih (oko 30 odsto), pruža potpuno drugačiju sliku.
U Rusiji su sva tri talasa epidemije praćena visokom stopom smrtnih slučajeva.
Broj zaraženih u Rusiji od početka pandemije do 1. septembra
Broj smrtnih slučajeva u Rusiji od početka pandemije do 1. septembra
SRBIJA I REGION
Kovid statistika u Srbiji i regionu nudi približne rezultate. Dok su prethodni talasi praćeni visokom stopom smrtnosti, kako grafikoni i prikazuju, tokom poslednje nedelje, prema zvaničnim podacima, broj smrtnih slučajeva u odnosu na broj inificiranih ni u jednoj državi nije prešao 0,75 odsto – Srbija (0,43), Hrvatska (0,73), Crna Gora (0,82). Srbija i Hrvatska su vakcinisale iznad 42 odsto stanovništva, Crna Gora tek nešto iznad 33 odsto, prema podacima Njujork tajmsa i „Our World in Data“.