Stiže vest: Jugoslaviju napadaju preko Slovačke

Vauhnik je detaljno objasnio kako je funkcionisala nemačka strategija zavaravanja puštanjem informacija ili deznformacija koje bi dovele do zaključka da će Nemačka napasti neku zemlju. Na taj način su „zaluđivali“ evropske diplomate i vlade koje su konstantno bile između čekića i nakovnja, trudeći se da ne iskažu „neprijateljstvo“ prema Nemačkoj.

U najmanje dva slučaja su bile podmetnute informacije da će Jugoslavija biti napadnuta.

Vauhnik piše:

Posle podele Čehoslovačke, Nemci su uzeli pod svoju zaštitu malu Slovačku, degradiranu na stepen nemačke kolonije. Slovačka je zahvaljujući svom pogodnom geopolitičkom položaju predstavljala vrlo ugodnu odskočnu dasku za prepad prema Balkanu. Iz Slovačke se u jednom noćnom maršu preko tada već poslušne Mađarske

moglo stići na jugoslovensku i rumunsku granicu, a da ugrožene države to i ne naslute, jer se pripreme nisu uopšte vršile na njihovim granicama. Balkanske države su zato pažnju skrenule na Slovačku i tamo uspostavile jake obaveštajne centre, što Nemcima, naravno, nije ostalo neopaženo.

Već u januaru 1940. širile su se glasine o skupljanju većih nemačkih jedinica u Slovačkoj, što je na Balkanu proizvelo prvo uznemirenje. Brzo se saznalo da je tamo stiglo nekoliko oklopnih i lakih divizija. Ove vesti su prihvaćene i na neprijateljskoj strani, pa su objavljivane i preko radija. Propagandna došaptavanja su i dalje bila neumorna, pa su razni „izvori“ javljali da je mala Slovačka već primila deset, onda četrnaest, a u februaru čak osamnaest divizija.

Jednoga dana se kod mene u kancelariji pojavio Fon Armin, koji se starao za Nemce u Jugoslaviji, pitajući me za mišljenje o ovim glasinama, naizgled vrlo zabrinut. Šta da mu na to odgovorim? Ako bih lansirane vesti bagatelisao, onda bi nemački agent zaključio da manevar zaluđivanja još nije postigao željeni uspeh. Ukoliko, pak, dam potvrdan odgovor, to bi mu dalo razloga da nasluti da se još uvek osećamo kao neprijatelji Nemačke i da bi nas njeno mešanje trebalo zabrinuti. Zato sam potvrdio da mi je poznato prisustvo jakih nemačkih trupa u Slovačkoj, ali da smatram da je to razumljivo ukoliko se uzme u obzir da je Slovačka vrlo pogodna za vežbanje i smeštaj trupa. Jedan oružani napad na Jugoslaviju ni u kom slučaju ne bi došao u obzir, jer ova zemlja svojim znatnim liferovanjem sirovina i sredstava za ishranu izdašno pomaže Nemačkoj u borbi za život.

CEO TEKST PROČITAJTE U NOVOM BROJU NEDELJNIKA, KOJI JE U PRODAJI OD ČETVRTKA, 12. OKTOBRA, NA SVIM KIOSCIMA I NA NSTORE.RS

Nedeljnik 666

Nedeljnik 666

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.