U organizaciji Superklastera Odličan3, koji u okviru projekta Srbija Inovira, uz podršku Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) sprovodi ICT Hub, u Privrednoj komori Srbije je, u partnerstvu sa organizacijom Swisscontact, održano predstavljanje Drugog izveštaja o čuvanju digitalne imovine u Švajcarskoj za 2024. godinu. Tokom ovog događaja Aleksandar Bruner, ekspert za digitalne tehnologije i regulative je izložio najnovije uvide i prognoze o razvoju digitalne imovine i integraciji blockchain tehnologije u finansijske sisteme. Tim povodom sa gospodinom Brunerom smo razgovarali o razvoju Web3 ekosistema švajcarske i globalnim trendovima koji će uticati na dalji razvoj industrije.
Švajcarska je postala globalni lider u integraciji digitalnih sredstava u tradicionalni finansijski sektor. Koje ključne regulative ili inovacije smatrate najvažnijim za ovaj uspeh i kako se one mogu primeniti na druge tržišta, uključujući Srbiju?
Uspeh Švajcarske u ovoj oblasti je značajan i primer je kako se ekosistem uspešno gradi od temelja. Ono što ga čini posebnim je to što nije postojala nikakva specifična švajcarska strategija za kripto imovinu. Sve je počelo kao pokret koji su činili državni organi i regulatori koji su bili voljni da se prilagode, istovremeno zahtevajući odgovarajuću disciplinu i poštovanje zakona.
Švajcarski politički sistem je izrazito decentralizovan, što znači da se svi nivoi vlasti i inicijative razvijaju „od dole prema gore“. Ovaj sistem decentralizacije omogućava veću fleksibilnost i prilagodljivost novim tehnologijama, kao što je blockchain, koje su temelj digitalnih sredstava. Švajcarska je brzo shvatila prirodu decentralizovanih tehnologija, što je omogućilo uspešnu implementaciju kripto rešenja. Samim tim, Švajcarska je postavila standard kako država može da doprinese razvoju i regulaciji inovativnih tehnologija na način koji ne guši inovaciju, ali ni bezbednost. Ovaj model može se primeniti na druga tržišta, kao što je Srbija, koja može razvijati Web3 ekosistem kroz saradnju s međunarodnim partnerima i pravovremenu implementaciju adekvatnih zakona.
S obzirom na izveštaj koji je nedavno predstavljen, šta biste izdvojili kao najvažniji trend za 2025. godinu?
Postoji nekoliko faktora koji mogu značajno promeniti tržište digitalnih sredstava. Prvi je nova evropska regulativa za kripto tržište. Evropski propisi će omogućiti veće jasnoće i zaštitu kako za investitore, tako i za kompanije koje se bave kriptovalutama, što će doprineti rastu tržišta i povećanju poverenja u digitalne valute i imovinu. Drugi faktor je izbor novog predsednika u Sjedinjenim Američkim Državama. Promena administracije ima veliki uticaj na regulatornu politiku prema kriptovalutama. Dakle, promene u američkoj regulativi značajno će ubrzati razvoj tržišta, jer se očekuje da nova administracija ima pozitivniji odnos prema kriptovalutama i inovacijama.
U svetlu brzog razvoja Web3 tehnologija, koji ključni koraci i saradnje mogu doprineti razvoju različitih ekosistema? Kako vidite ulogu inicijativa kao što je Policy Lab Superklaster Odličan3 u ovoj vrsti međunarodne saradnje?
Švajcarska je, iako ima svega devet miliona stanovnika, uspela da izraste u globalnog lidera upravo kroz razvoj saradnje sa drugim vodećim ekosistemima, kao što su Singapur i Sjedinjene Američke Države. Usmeravanjem resursa u međunarodnu saradnju i fokusiranjem na stvaranje zajedničkih inicijativa, Švajcarska je postavila temelje za globalnu konkurentnost. S obzirom na to, prilika za Web3 ekosistem, podjednako švajcarski i srpski, leži u jačanju svojih globalnih konekcija, kako bi se osigurala međunarodna saradnja i pristup najboljim praksama u industriji. Ovaj model saradnje može se koristiti za razvoj lokalnih inovacija, a koje se dalje mogu globalno primeniti. Zato često posećujem Srbiju, jer verujem da srpska Web3 zajednica, okupljena oko Superklastera Odličan3 ima potencijal da postane važan partner i pokretač promena.