Republikanski kandidat Donald Tramp jutros je završio poslednji predizborni miting uz poruku da će odneti najveću pobedu u istoriji zemlje, dok je demokratska kandidatkinja Kamala Haris pristalicama poručila da kampanju završava kao što je i započela, sa energijom, optimizmom i radošću.

Pred današnje izbore u SAD, Kamala Haris je noćas govorila u Filadefliji, dok je Trampov poslednji miting, na koji je kasnio, bio u državi Mičigen, prenosi Bi-Bi-Si (BBC).

Za razliku od Kamale Haris, koja se u govoru poslednjeg dana kampanje skoro da nije ni osvrnula na republikanskog kandidata, Tramp je više puta kritikovao protivnicu, nazivajući je radikalnom levičarkom.

On je svojim pristalicama poručio da će pobediti na današnjim izborima.

„Ovo će biti najveća pobeda, politički gledano, u istoriji naše zemlje“, rekao je Tramp.

Kamala Haris je rekla da je kampanja okupila ljude iz svih krajeva nacije i svih sfera života.

„Večeras završavamo kako smo i počeli: sa energijom, optimizmom, radošću“, rekla je ona.

Poručila je da vidi snagu mladih glasača i da je ponosna na njih.

Građani SAD će danas birati između kandidatkinje vladajućih demokrata Kamale Haris i republikanca Trampa.

Rezultati anketa pokazuju da su kandidati skoro izjednačeni, dok vodeće svetske kladionice daju neznatnu prednost Trampu, predsedniku SAD od 2017. do 2021. godine.

KAKO SE BIRA PREDSEDNIK U AMERICI?

Na predsedničkim izborima u SAD ne pobeđuje nužno kandidat sa najviše glasova na nivou cele zemlje, već onaj koji „skupi“ najmanje 270 od 538 elektora.

U svakoj od 50 saveznih država bira se onoliko elektora koliko ona ima članova u Kongresu SAD, dok Distrikt Kolumbija (glavni grad Vašington) daje tri člana elektorskog koledža. Kandidat koji pobedi u jednoj saveznoj državi dobija sve njene elektore, osim u Mejnu i Nebraski. Elektore Mejna i Nebraske kandidati mogu da podele, zavisno od rezultata na nivou izbornih jedinica tih država.

Pobednik je već sada poznat u 43 savezne države i Distriktu Kolumbija. Države u kojima je izvesna pobeda Kamale Haris donose u zbiru 226 elektora, a one u kojima je trijumf Trampa neupitan 219.

U preostalih sedam „kolebljivih država“ (swing states) ishod je u manjoj ili većoj meri neizvestan. To su Pensilvanija (19 elektora), Mičigen (15), Viskonsin (10), Nevada (6), Džordžija (16), Severna Karolina (16) i Arizona (11). Tih sedam saveznih država će biti u fokusu u izbornoj noći, a moguće i u danima posle izbora.

Ako ni Haris ni Tramp ne osvoje 270 elektora, predsednika SAD biraće Predstavnički dom Kongresa SAD, što se nije dogodilo od 1824. godine. Takva situacija je samo teoretski moguća – ako bi i Haris i Tramp imali po 269 elektora, ali izvesno je da se to neće desiti.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.