Prosečan Egipćanin zarađuje 12 odsto od prosečnog Amerikanca i ima 10 godina manji životni vek jer ga vodi uska elita koja je organizovala društvo za svoju ličnu korist, na račun ogromne većine.
Politička moć u siromašnim zemljama uvek je koncentrisana oko grupe ljudi koja stvara bogatstvo njima samima, dok u naprednim zemljama postoji pluralistički sistem i otvorenost za dolazak novih političkih lidera.
O tome kako uspešnost nacija zavisi samo od tri stvari: institucija, institucija i institucija, govori knjiga Why Nations Fail Derona Ačemoglua i Džejmsa Robinsona.
Autori daju i primeru Karlosa Slima i Bila Gejtsa koji pokazuje zašto je Meksiko toliko siromašniji od Amerike, a Slim bogatiji od Gejtsa.
Majkrosoft je imao preduslove da postane uspešan, ali je prvu kaznu za monopol dobio 8. maja 1998. a prvu istragu 1991. U isto vreme Karlos Slim je u doba svog prijatelja koji je slučajno bio predsednik Salinas, dobio na poklon akcije nacionalne telekomunikacione kompanije koju je platio iz buduće dividende.
A o ovoj knjizi i šta mi iz nje možemo da naučimo, piše Veljko Lalić u uvodniku za novi broj Nedeljnika.
ČITAJTE U NOVOM NEDELJNIKU KOJI JE NA KIOSCIMA OD ČETVRTKA 9. MAJA, ILI U DIGITALNOM IZDANJU DOSTUPNOM NA NOVINARNICA.NET