Delove Austrije, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke od četvrtka pogođeni su jakim vetrovima i obilnim kišama. Oluja Boris koja je donela velike poplave na ovim prostorima odnela je desetine života i primorala hiljade ljudi na evekuaciju.
Austrijski vicekancelar je u nedelju saopštio da je jedan vatrogasac poginuo u Donjoj Austriji, u pokrajini nadomak Beča koja je proglašena područjem katastrofe, tokom obavljanja svoje dužnosti.
Neke oblasti Tirola bile su prekrivene snegom do skoro metar visine– što je veoma neobično za sredinu septembra, a prošle nedelje zabeležena je temperatura od 30 stepeni, piše Gardijan.
Železničke pruge su zatvorene na istoku Austrije, uključujući i nekoliko metro linija u Beču.
Službe hitne pomoći izvršile su skoro 5.000 intervencija tokom noći u Donjoj Austriji, gde su poplave zarobile mnoge stanovnike u njihovim domovima. Vatrogasci su od petka intervenisali oko 150 puta u Beču kako bi očistili puteve blokirane olujnim nanosom i ispumpali vodu iz podruma.
Ekstremne padavine su sve češća pojava i sve su intenzivnije zbog klimatskih promena izazvanih ljudskim faktorom u većem delu sveta, posebno u Evropi, većem delu Azije, centralne i istočne Severne Amerike i delovima Južne Amerike, Afrike i Australije.
Poljske vlasti su u subotu zatvorile granični prelaz Golkovice sa Češkom Republikom nakon što je reka poplavila njene obale, takođe su zatvorili neke deonice puta i obustavili rad vozova na linijama koje povezuju gradove Prudnik i Nisa.
U Budimpešti, zvaničnici su podigli prognoze da će Dunav porasti u drugoj polovini ove nedelje na iznad 8,5m, približavajući se rekordnim 8,91m zabeleženim 2013. godine, pošto se kiša nastavila u Mađarskoj, Slovačkoj i Austriji.
„Prema prognozama, Budimpešti se približava jedna od najvećih poplava proteklih godina, ali mi smo spremni da se uhvatimo u koštac sa njom“, rekao je gradonačelnik Budimpešte Gergelj Karačoni.
U poruci na platformi X, češka policija je pozvala ljude da obrate pažnju na upozorenja o evakuaciji, dodajući:
„Policija i vatrogasci znaju šta treba da rade. Ovakve situacijije se brzo menjaju i ne možemo odmah da budemo svuda.”
Rumunski predsednik Klaus Johanis rekao je:
„Ponovo se suočavamo sa efektima klimatskih promena, koje su sve prisutnije na evropskom kontinentu.“
Slovačka je proglasila vanredno stanje u glavnom gradu Bratislavi i očekuje se nastavak obilnih padavina širom zemlje.
Broj stradalih u poplavam u centralnoj Evropi:
- U Rumuniji je stradalo šest osoba.
- U Poljskoj je stradalo pet osoba.
- U Austriji su poginule ukupno tri osobe: jedan vatrogasac i dve osobe koje su pronađene u svojim domovima.
- Jedna osoba je stradala u Češkoj.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas, nakon sednice Štaba za vanredne situacije, da se pažljivo prati situacija oko poplava u centralnoj Evropi, ali naglasio da se ne očekuje „ništa dramatično loše u Srbiji“.
„Ne očekujemo ni ugrožavanje imovine, ni ugrožavanje ljudskih života. Naravno da će, pre svega na Dunavu, biti ugroženi svi oni objekti koji su nelegalni, govorim o ne malom broju vikend naselja, koja se grade tamo gde ne bi smela da se grade“, rekao je Vučević novinarima.