Vodeći kineski diplomata Vang Ji najavio je da će Peking predstaviti mirovnu inicijativu za Ukrajinu. Kijev i Zapad poručuju da mir ne sme biti plaćen ukrajinskom teritorijom.

Prvi diplomata Kine Vang Ji je drugog dana minhenske Konferencije o bezbednosti stupio za govornicu. „On je tako sprečio da konferencija bude razgovor Zapada sa samim sobom“, ocenio je ugledni Noje cirher cajtung.

„U Kinu se polažu određene nade: Peking raspolaže uticajem na Rusiju, čiji predstavnici ove godine nisu pozvani na konferenciju“, dodaje list.

Vang je najavio da će njegova zemlja na godišnjicu početka rata u Ukrajini (24. februar) predstaviti mirovnu inicijativu. Tokom govora, međutim, kineski diplomata nijednom nije upotrebio reč „rat“, već je govorio o „ukrajinskom pitanju“ i „konfliktu“.

„Čvrsto ćemo stajati na strani mira i dijaloga“, najavio je Vang, rekavši da je neophodno poštovanje povelje UN. On je kritikovao „snage“ koje u Ukrajini slede geopolitičke ciljeve po cenu patnje tamošnjeg naroda.

Vang nije precizirao da li misli na zapadne zemlje koje naoružavaju Ukrajinu, kao što ni rečju nije govorio o odgovornosti Rusije. On je kritikovao zapadne sankcije, rekavši da one samo pogoršavaju situaciju.

Kao poruka Moskvi tumači se Vangovo upozorenje da niko ne sme da igra mišlju da koristi atomsko oružje.

Berbok za „pravedan mir“

Najava kineskog plana dočekana je bez velike euforije. Šefica nemačke diplomatije Analena Berbok rekla je da pozdravlja svaku mirovnu inicijativu. Ona je novinarima rekla da je sa Vangom pričala o tome šta bi bio „pravedan mir“.

„A to nije da se nagradi agresor, već da se zalaže za međunarodno pravo i za one koji su napadnuti“, dodala je Berbok. Prema njoj, pravedni mir podrazumeva da Rusija povuče trupe iz Ukrajine.

Kijev želi prvo da čuje kakav je kineski predlog. Ministar spoljnih dela Dmitro Kuleba takođe je pričao sa Vangom, i poručio da mir ne sme doći o trošku teritorijalnog integriteta Ukrajine.

„Naravno da verujemo da Kina može da igra bitnu ulogu u mirovnom procesu“, rekao je načelno Kuleba novinarima.

Poznati nemački diplomata Volfgang Išinger, koji je ranije dugo godina vodio Minhensku konferenciju, takođe je uzdržan.

„Bilo bi veliko iznenađenje ako bi Kina uspela da predstavi kompletan mirovni plan, dakle mapu puta do mira“, rekao je on za nemački javni servis.

Okršaj Pekinga i Vašingtona

Tome u prilog govori i ćutnja Vašingtona. Šef Stejt dipartmenta Entoni Blinken nije komentarisao inicijativu, već je poručio da Kina treba da prestane sa određenim praksama: „Time mislim da prestane da vojno pomaže Rusiju i da sistematski učestvuje u zaobilaženju sankcija.“

Dvojica diplomata, Blinken i Vang, sastali su se kako bi tematizovali nedavna obaranja kineskih balona iznad američkog kontinenta. I pre i posle tog sastanka nisu štedeli optužbe.

Blinken je navodno preneo Vangu da se „više nikad ne sme desiti“ da kineski špijunski baloni nadleću američku teritoriju.

Vang je pak kritikovao američku „histeriju“ u kojoj su baloni obarani vojnim avionima. „To ne pokazuje da su SAD snažne. Naprotiv, pokazuje njihovu slabost.“

Za sada samo lepe reči

Nemački medij RND komentariše kinesku najavu mirovnog plana kao „pesmu koja zvuči previše lepo da bi bila istinita“.

Jer, Vang se izjasnio za poštovanje teritorijalnog integriteta država. „Rusija brutalno krši taj princip u Ukrajini. A Kina je trenutno najveći i najbliži partner Rusije. Kad bi se autoritarni režim u Pekingu okrenuo protiv ruskog predsednika Vladimira Putina, rat bi verovatno brzo bio gotov.“

„Moguće da će kineski moćnici jednom doći do računice po kojoj je mir u Ukrajini za njih isplativiji. Ali za to još nema verodostojnih naznaka. Za sada je sve samo na rečima“, ocenjuje se u komentaru.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Pre slanja komentara, pogledajte i upoznajte se sa uslovima i pravima korišćenja.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.