Kina uvodi sankcije rukovodstvu predsedničke biblioteke Ronald Regan i drugih organizacija sa sedištem u SAD i Aziji kao odgovor na susret predsednika donjeg doma američkog Kongresa i tajvanske predsednice, objavljeno je danas.
Kevin Makarti i Cai Ing-ven susreli su se u sredu u biblioteci Ronald Regan u Simi Valiju na jugu Kalifornije, a sastanku su prisustvovali i poslanici obe partije američkog Kongresa.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je danas da su uvedene sankcije Institutu Hadson i Reganovoj biblioteci zbog obezbeđivanja platforme za tajvanske separatističke aktivnosti. Navedena su imena četvoro ljudi iz tih organizacija na rukovodećim mestima.
Sankcije se u suštini sastoje u zabrani putovanja za pojedince koji rukovode tim organizacijama. Njima je takođe zabranjeno da rade u kineskim organizacijama.
Tajvan je još od građanskog rata u Kini 1949. godine samoupravno ostrvo sa demokratskom upravom, a komunistička Kina ga smatra svojom teritorijom i svaku interakciju tajvanskih i američkih zvaničnika smatra – izazovom svome suverenitetu.
Susret Cai-Makarti održan je u vreme kada su američko-kineski odnosi na veoma niskom nivou i kada su porasle tenzije između Tajvana i Kine. Kina smatra sve zvanične kontakte između stranih vlada i Tajvana nastojanjima da se podigne status Tajvana u svetu, i prema tome narušavanje suvereniteta Pekinga nad ostrvom.
Peking je obećao da će preduzeti kontramere prema Tajpeju zbog interakcija sa SAD navodeći da će ga kazniti zbog akcija separatističkih snaga ostrva, i da će sačuveti suverenitet i teritorijalni integritet Kine.
Sankcije su uvedene i Prospekt fondaciji i Savetu azijskih liberala i demokrata, koje imaju sedište u Aziji, zbog promovisanja tajvanske nezavisnosti pod velom akadmske razmene i istraživanja, rekla je portparolka kineske Kancelarije za tajvanske poslove DŽu Fenglian.
Kineska Kancelarija za tajvanske poslove je objavila i da uvodi dodatne sankcije za Hsiao Bi-Kim, predstavnicu Tajvana u SAD. Sankcije ne izgleda da su mnogo različite od onih koje su joj uvedene prošlog avgusta kada je tadašnja predsednica donjeg doma američkog Kongresa Nensi Pelosi posetila Tajvan. Tada je Kina objavila sankcije nizu pojedinaca iz tajvanske Demokratske napredne partije i vladajuće administracije, uključujući Hsiao.
Tada je zabranjeno pojedincima, članovima porodice i povezanim organizacijama da putuju i rade u Kini, uključujući i u Hongkongu. U današnjoj objavi navodi se da sankcije obuhvataju i finansijske sponzore Hsiao.